Kromě toho se každý týden dozvědí podstatné informace pro správnou životosprávu. Tentokrát se dozvěděli, jak spolu souvisejí tepová frekvence, intervalový trénink a spalování tuků. A právě o to nám jde.

Záleží při sportování na tom, jak rychle nám bije srdce? Má to nějaký efekt na vytoužené spalování tuků? Odpověď zní: ano.

,,Tepová frekvence udává, jak rychle bije lidské srdce. Dle rychlosti jeho práce se dá stanovit, zda spalujeme tuky, nebo převážně cukry. Tepová frekvence nám spolehlivě určuje intenzitu tréninku, aby nebyl příliš intenzivní nebo lehký. To je důležité u takzvaného aerobního cvičení, kde se snažíme hlídat optimální tepovou frekvenci, kdy jsou nejvíce spalovány tuky.

Pro naše účastníky je velmi důležité umět s tepovou frekvencí pracovat a pohlídat si ji," popsala lektorka studia Flex-Fitness Kateřina Gálová.

Intervalový trénink - efektivní nástroj na hubnutí

S tepovou frekvencí úzce souvisí intervalový trénink, efektivní nástroj při hubnutí a budování fyzické zdatnosti. Soutěžící si jej zkusili na vlastní kůži a pořádně se zapotili.

Proč jej lektoři do soutěže zařadili?

,,Intervalový trénink je komplexní a procvičí celé tělo. Výhodou je, že pracují nejen svaly jako u klasického posilování, ale také srdce, čímž zabijeme dvě mouchy jednou ranou. Takové cvičení má větší efekt na metabolismus. Lidé pak spálí více tuků, protože tělo pracuje efektivněji," vysvětlil odborník na intervalový trénink Petr Peč.

Výhodou je, že s určitými úpravami jej může cvičit v podstatě každý.

,,Je to vhodné, protože kardiovaskulární zatížení není tak vysoké, jako byste šli rovnou na výběh. Zároveň se necvičí s velkými vahami, takže nepřetěžujeme klouby," doplnil zkušený trenér.

Jak takové cvičení vypadá?

,,Střídají se delší fáze zátěže s kratšími fázemi odpočinku. Každá série je složena z několika cviků, které se provádějí po určitý časový interval. Po absolvování série následuje krátká přestávka, poté se znovu opakuje celá série. Pro soutěžící jsme připravili dvě série, jedna silová a jedna vytrvalostní," popsala lektorka Kristýna Vaňková, která měla naše soutěžící při tréninku na povel.

Sportujte obden, tělo musí odpočívat

A jak se jim náročné cvičení dařilo?

,,Silovou sérii o třech cvicích s vlastní vahou těla zvládli velmi dobře. Ve vytrvalostní části už někteří zpomalovali tempo, ale přesto dokázali bez výrazného zastavování dokončit celou sérii. Nezbývá než všechny soutěžící ocenit za jejich výkony, protože tento typ tréninku patří k těm nejnáročnějším, ale také nejefektivnějším, které Flex-Fitness nabízí," pochválila účastníky soutěže Kristýna Vaňková.

Soutěžící se také dozvěděli, že je důležité sportovat ob den a nepřetěžovat organismus každodenním náročným cvičením. Tělo potřebuje odpočívat.

,,Po zátěži nějakou dobu trvá, než se tělo zcela zotaví, proto je dobré sportovat ob den. Pokud chcete sportovat každý den, střídejte náročnější cvičení s méně náročnou aktivitou. Doporučuji střídat funkční trénink jako TRX nebo intervalový trénink s aerobní aktivitou, tedy procházkou nebo během," poradila na závěr lektorka Kateřina Gálová.

Autor: Kamil Polko