Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil tuto zprávu uvítal s tím, že se v pátek sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou a o významné investici si promluví.

Informaci o investičním záměru společnosti HTC potvrdil Olomouckému deníku místopředseda poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a STAN), který vedl poslaneckou delegaci při jednání s tchajwanskou stranou.

„O Olomouci jako možné variantě projevilo zájem samo vedení společnost HTC, které procestovalo celou republiku. Vedle toho jsou dalšími kandidáty také Brno a Ostravsko," sdělil.

Silné sociální zázemí pro pracovníky

Další jednání se uskuteční v příštím týdnu.

Do Česka přijede viceprezident společnosti HTC Bruce Lee, který bude dojednávat podrobnosti spolupráce.

Vládní delegace se s ním bude bavit nejen o možném umístění plánované hi-tech firmy, ale také o dalších věcech, které jsou s příchodem HTC do ČR spojené.

„K těmto požadavkům patří například smlouva o zamezení dvojího zdanění, ale také otázka tchajwanských řidičských průkazů. České předpisy je totiž zatím neuznávají, připravujeme proto s ministerstvem dopravy výjimku," sdělil dále Petr Gazdík.

Dodal, že tchajwanská společnost zde hodlá vytvořit i silné sociální zázemí a podporovat vzdělávání zaměstnanců.

Zástupci společnosti HTC by se podle Petra Gazdíka měli rozhodnout během první poloviny letošního roku.

S investicí výrobce mobilních telefonů je spojený vznik zhruba dvanácti set pracovních míst.

Velká pomoc pro zaměstnanost

Pro Olomoucký kraj, který má třetí nejvyšší nezaměstnanost v republice, by byl příchod této společnosti, velkou pomocí.

Jen v olomouckém okrese bylo na konci ledna v evidenci Úřadu práce ČR přes čtrnáct tisíc lidí, v celém kraji pak téměř pětačtyřicet tisíc nezaměstnaných.

Ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR Jiří Šabata uvedl, že právě nalezení kvalifikovaného personálu je jednou z věcí, které mohou sehrát roli při rozhodování potenciálního investora.

„V tuto chvíli nevím, jaké profese by chtěl obsadit. Pokud se na nás investor obrátí s konkrétními požadavky, pokusíme se na ně včas reagovat," řekl Jiří Šabata.

Hejtman: Udělám maximum

Vedení Olomouckého kraje by záměr Tchajwanců uvítalo. Zatím má však pouze kusé informace.

„Nechávám si připravit podklady od vedoucího strategického rozvoje a udělám maximum, abychom tohoto investora získali," řekl olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který se dnes sejde i s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

„Budu se u něj informovat o možnostech, jaké máme, a co pro to, abychom byli investorem vybráni, můžeme udělat," podotkl hejtman.

Třicet míst v kraji je připraveno

Podle jeho slov je v kraji více jak sto třicet lokalit, které mohou poskytnout zázemí pro významné investory.

„Asi třicítka míst je téměř okamžitě připravená k využití. Jde například o areál bývalého OP Prostějov či Moravských železáren v Olomouci, kde je ovšem nutné vyřešit napojení na dálnici," reagoval Jiří Rozbořil.

Zároveň hejtmanství hodlá pro větší konkurenceschopnost využít budoucích evropských dotací.

Peníze by měly posloužit na demolice starých průmyslových objektů, na vybudování infrastruktury a vyřešení dopravního napojení.

Výhody: ideální napojení, nižší náklady

Krajské město podle Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest nabízí potenciálním investorům řadu výhod.

„Olomouc představuje tradiční obchodní, vzdělávací a kulturní centrum střední Moravy, které je dopravně ideálně napojené na dálniční a železniční síť České republiky," podotkla mluvčí CzechInvestu Petra Menclová s tím, že v regionu jsou špičková pracoviště zaměřená na zdravotnictví, farmacii, nanotechnologie, biotechnologie nebo optiku.

„Je zde široká nabídka nemovitostí od průmyslových zón, přes průmyslové a logistické haly, po kancelářské plochy a vědeckotechnické parky," vyzdvihla dále Petra Menclová.

Ve srovnání s Brnem, Ostravou či Zlínem jsou v Olomouci nižší mzdové náklady i ceny nemovitostí.

Minusy: méně IT profesí a dál od hranic

„Na druhou stranu Olomouc oproti těmto městům znevýhodňuje nižší počet technických a IT oborů na zdejší univerzitě, menší nabídka připravených rozvojových zón a větší vzdálenost od hranic," konstatovala Petra Menclová.

V prvním pololetí loňského roku zprostředkovala agentura CzechInvest v Olomouckém kraji sedm investičních projektů v souhrnné výši 2,35 miliardy korun. V budoucnu by měly přinést na tři sta třicet pět nových pracovních míst.

Výběr průmyslových zón v Olomouci
Technologický park Olomouc - Hněvotín, 47 ha, výhodná poloha u dálniční křižovatky směrem na Prostějov – Brno. Kromě připravených pozemků nabízí i nově vybudované výrobně - skladovací prostory v nájemních halách.

P3 Park Olomouc (původně VGP Park), 4,5 ha, výhodná poloha na exitu 37 rychlostní komunikace R46, v blízkosti křižovatky rychlostních komunikací R46 a R35 ve směru na Brno, Ostravu a Hradec Králové. Nově vybudované prostory jsou vhodné pro výrobní, logistické a obchodní aktivity

Průmyslová zóna Železniční, 4,5 ha, infrastrukturně připravené pozemky vhodné zejména pro výrobní provozy. Výhodou zóny je vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu.

Vědeckotechnologický park Univerzity Palackého  (pro začínající malé a střední firmy), výhodný pronájem prostor (kanceláří, laboratoří a drobných výrobních prostor) nabízí Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v rámci dvou podnikatelských inkubátorů a přilehlých prostor v lokalitě průmyslové zóny Šlechtitelů.

Snahou města je opětovná přeměna poměrně zanedbaného území v areálu bývalých Kasáren Neředín na nové, částečně podnikatelské využití. Jedná se o areál v těsné blízkosti olomouckého letiště, ve kterém by město v závislosti na možnostech rádo vybudovalo novou technickou infrastrukturu.

Zdroj: MmOl