Olomoucký Hromův dub, letošní Strom roku české republiky získal v euroanketě pouhých 2312 hlasů.

Vítězná, pět set let stará, lípa z Leliceni v Rumunsku dostala desetkrát tolik.

EVROPSKÝ STROM ROKU

Na druhém místě evropského hlasování skončil platan v bulharském Garmenu, třetí byl maďarský platan z Letenye. Před olomoucký strom lidé "prohlasovali" i osm set let starý dub z východoslovenského Dubinného.

Hromův dub roste za Olomoucí, u cesty mezi Chomoutovem a Hlušovicemi, a je poslední vzpomínkou na souvislou výsadbu čtyř dubů, které zpevňovaly hráze dnes již zaniklého Velkého rybníka.

Olomoucký strom vyhrál celostátní soutěž o titul Strom roku 2010, když získal přes dvanáct tisíc hlasů. Jeho umístění jej zároveň posunulo do soutěže o vyšší ocenění, a to rovnou do boje o nejhezčí evropskou dřevinu.

Aktivita Nadace Partnerství, která soutěž v České republice připravuje, totiž nadchla další čtyři státy starého kontinentu a rozhodli se, že se zapojí. (wja, luc)

Fandit sportu umíme, tak proč ne stromu?

POZNÁMKA VERONIKY KOLESÁROVÉ

Hromův dub to v prvním ročníku ankety Evropský strom roku prohrál na plné čáře. V konkurenci dalších čtyř dřevin z Bulharska, Maďarska, Rumunska a Slovenska skončil poslední.

Na rozdíl od republikového kola soutěže Strom roku, ve kterém dub zvítězil, bylo hlasování do evropské ankety zdarma.

Zarážející je navíc fakt, že celé klání pořádala právě Česká republika.

Věřila jsem, že se lidé přidají a strom, který si pamatuje řadu vyznaných událostí, podpoří mnohem víc. Bohužel se tak nestalo.

Mrzí mě, že jsme národ, který se umí semknout asi opravdu jen při významných fotbalových a hokejových zápasech, fandíme Martině Sáblíkové, sem tam nějakému tenistovi, lyžaři, volejbalistkám.

Na to, že jsme se mohli ukázat před celou Evropou v lepším světle prostřednictvím „obyčejného“ stromu, ale asi opravdu nemáme.

Autorka je redaktorkou Olomouckého deníku