Na letišti ve vojenském prostoru to od rána vypadalo jako při skutečné nehodě. V řadě různě poničených aut zůstali dobrovolníci namaskovaní jako lidé s rozdílnými zraněními.

„Máme zde čtyřiatřicet profesionálních hasičů z Olomouce a Prostějova, dvacet dobrovolných hasičů z Dubu nad Moravou, Tovačova, Vrahovic a Domamyslic a sedmnáct vozidel,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák.

Mezi čtyřiatřiceti policisty nechyběla dopravní policie z dálničního oddělení Kocourovec či pořádková jednotka.

Na pomoc zraněným přijela tři auta Záchranné zdravotnické služby a také přiletěl vrtulník. Lékař pacienty nejprve rozdělil podle jejich zranění. Ti nejvážněji zranění dostali kartičku s červeným pruhem.

„Do stanu soustředíme pacienty s ohrožením vitálních funkcí. Ti jsou ošetřeni jako první a transportováni v první vlně. Například dívku, která utrpěla polytrauma, byla v bezvědomí, odvezl vrtulník. Samozřejmě v případě takovéto nehody by sem letěl i vrtulník z Ostravy a Brna, nejen z Olomouce,“ podotkl náměstek Záchranné zdravotnické služby Olomouckého kraje Jan Weinberg, podle něhož cvičení má prověřit i to, jak dobře jsou záchranáři schopni evidovat zraněné a místo, kam jsou převáženi.

„Snažili jsme se dělat cvičení na základě reálu, jak by to bylo ve skutečnosti. Protože taková událost se neplánuje. Kdyby k něčemu takovému došlo, aktivovali bychom náš traumatologický plán. Dispečink by poslal posádky, které má k dispozici a začal by stahovat lidi, kteří mají volno,“ popsal Weinberg.

Cvičení Dálnice 2011. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Do cvičení se zapojili i strážníci, celní správa a vězeňská služba.

Scénář totiž zahrnoval i komplikaci s autobusem plným vězňů, který uvízl v koloně po nehodě. Bílý vůz s fialovým pruhem hlídala ozbrojená stráž včetně psovoda. Po příjezdu náhradních aut začal převod vězňů z autobusu.

Situace, že by autobus s vězni uvízl v nehodě, není podle ředitele Vazební věznice Olomouc Jiřího Ruprechta nepravděpodobná.

„Opravdu se to stává. K něčemu podobnému ve větším měřítku došlo v roce 2008 při hromadné nehodě na D1, kdy se do kolony dostaly dokonce tři vězeňské autobusy,“ řekl Ruprecht.

Cvičení Dálnice 2011. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč