Nové hřiště nahradilo přede dvěma lety zrušené „socialistické“ průlezky a houpačky. Nabízí oplocené malé pískoviště, pružinové houpačky, nerezovou skluzavku, kolotoč, lozící stěnu, „ptačí hnízdo“ a víceúčelovou houpačku.

Jediný moderní herní areál v olomouckých městských parcích má na jaře dostat další doplňky.

„Po zimě přibudou lavičky a zvažujeme, že mobiliář ještě doplníme o další herní prvky,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Martin Major (ODS).

Budou záchody?

Zdali areál doplní i záchody, a jaké, radní zatím nerozhodli.

„Určitě se tím ale na jaře ještě budeme zabývat. Kromě varianty, že tady nebudou žádné, jsou ve hře mobilní záchody typu toi toi anebo vybudování stabilního sociálního zařízení. První dvě zmíněná řešení se mi moc nezamlouvají,“ nastínil Major.

Podle náměstka chystá radnice příští rok výstavbu dalších dětských hřišt v různých částech města.

"Plánujeme stavbu asi deseti podobných hřišť pro děti v olomouckých městských částech, i když nebudou tak velká," řekl Major.

Čtyři miliony

Rekonstrukce areálu v Čechových sadech, kterou provedla firma Horstav, spolkla čtyři miliony korun, zhruba milionem a půl přispěla nadace společnosti Timken.

Právě cena za zbudování nového hřiště, nabídka a provedení některých prvků ale vyvolala mezi Olomoučany polemiku.

V anketě Olomouckého deníku tento týden se pozastavovali nad náklady vzhledem k velikosti a vybavení areálu, někteří rodiče poukazovali například na malé pískoviště, příliš "industriální" charakter hřiště či chybějící vybavení pro starší děti.

ČTĚTE: Hřiště v parku: rodiče jej vítají, očekávání ale nesplnilo

„Velkou část nákladů, asi jeden a půl milionu korun, si vyžádalo odstranění starého a nebezpečného krytu. Je zde spousta práce, která není na první pohled vidět,“ reagoval Major.

Hřiště je podle primátorova náměstka primárně konstruované pro nejmenší, tedy předškolní, děti, ale tak aby odolalo i náporu studentů z okolních škol případně rozjíveným návštěvníkům blízkých hospod .

„Zvažovali jsme použití klasických dřevěných i ocelových konstrukcí. Právě kvůli lepší odolnosti vůči poškození, nakonec jsme zvolili kovové herní prvky systému antivandal,“ vysvětlil Major.

VÍCE K TÉMATU: Nové hřiště v parku: CO VŠE STÁLO ČTYŘI MILIONY?

Co na nové hřiště v Čechových sadech říkáte vy?
Svůj hlas můžete přidat v naší ANKETĚ, svůj názor připojit v diskusi pod článkem.

K diskusi jsme připojili i příspěvky k předchozím článkům o novém hřišti v Čechových sadech

Matej Slávik, Michal Kovář