„Ve Studénce se srazilo Pendolino. Nejezdi pro mě, sem se nedostaneš. Nádraží je úplně ucpané. Mně se nic nestalo," telefonuje jeden z cestujících v Hranicích. Stejně jako desítky ostatních lidí stojí a sleduje dění kolem sebe.

Vlakové nádraží je obklopené policejními auty, dokonce i hasiči vypůjčili svůj autobus. Před hranickým nádražím se tísní davy lidí, auta nemají šanci se dostat na parkoviště, muži v brýlích s tmavými skly a odposlouchávacími zařízeními v uchu se dorozumívají posunky. Ne, nepřijela žádná celebrita. Na nádraží v Hranicích jen přestupovali ministři jedoucí z Prahy do Ostravy na zasedání vlády. Ani oni se dál než do Hranic nedostali kvůli tragické srážce kamionu s vlakem Pendolino.

Vlaky přestaly jezdit a čas jako by se zastavil. Všichni čekají na pokyny policie, které se daří docela dobře udržovat pořádek a řád. „Kdo jede směr Slovensko, prosím sem," vyzývá jeden z přítomných mužů.

Hranické nádraží v obležení davu cestujících čekajících na náhradní autubusovou dopravu kvůli tragické nehodě ve Studénce. Čekali i členové české vlády

Čekání na náhradní autobusovou dopravu v Hranicích. Foto: DENÍK/Barbora Jestřebská

Lidé mají v rukou mobily, fotí si vše okolo, telefonují svým blízkým nebo píší zprávy.

„Ano, my jsme v pořádku, Pendolinem jsme nejeli. Teprve před chvílí jsme sem dorazili, když jsme slyšeli, co se stalo. Měli jsme jet écéčkem, ale náš vlak má minimálně dvacet minut zpoždění, ale hlavně, že jsme v pořádku," usměje se plaše matka s dcerou.

Přesně takové momenty v lidech vzbuzují úlevu. Nikdo si nestěžuje na obrovská zpoždění, která mají vlaky nebo na náhradní autobusovou dopravu, kterou České dráhy nahradily výluku na trati Hranice-Ostrava.

„Už jsem měla být touto dobou dávno v Ostravě. Budu mít určitě dvě hodiny zpoždění. Ale to je jedno, sedím tu, kouřím a jsem ráda, že jsem neseděla v tom vlaku, který se srazil," oddychne si pro změnu mladá cestující.

O půl desáté vychází z budovy několik ministrů a nastupují do přistavených vozidel a autobusů. Mezi nimi například ministr obrany Martin Stropnický nebo předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ostatní cestující, kteří stojí před nádražím jen smutně přihlíží, na svůj autobus musí ještě počkat.

„Tam by se vešlo ještě minimálně čtyřicet dalších lidí," utrousil poznámku na naplněnost autobusu muž stojící opodál. Nakonec se dostane i na ostatní a kolem desáté hodiny přijíždí další tři autobusy, které se okamžitě naplní a vyjíždí. Teď už snad všichni dorazí do svého cíle v pořádku.

Vzkazy na twitteru

„Do Ostravy jsme na výjezdní zasedání vlády ráno vyrazili vlakem," stojí na profilu Bohuslava Sobotky. O dvě hodiny později píše další vzkaz. „Děkuji záchranářům za jejich rychlý a profesionální zásah, a vyjadřuji soustrast všem obětem této tragické nehody," postuje kolem půl desáté ráno a o půl dvanácté doplňuje, že dnešní zasedání vlády se pod dojmem tragické železniční nehody ve Studénce odehraje v ponuré atmosféře.

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek vyjádřil také své pohnutí. „Srážka vlaku s kamionem u Studénky je velkým neštěstím. Chci vyjádřit účast se zraněnými a jejich rodinami a blízkými."

Ke kondolencím se na twitteru přidal i ministr financí Andrej Babiš, který v Hranicích přesedl do svého služebního vozu a pokračoval dále do Ostravy. „Velká tragédie, která bohužel stála i lidské životy. Chci vyjádřit upřímnou soustrast rodinám, které postihla strašná chyba řidiče kamionu," vyjádřil se kolem půl dvanácté.

Na zdi ministra dopravy Dana Ťoka stojí: „Nehoda ve Studénce je velké neštěstí, které si zřejmě vyžádalo i lidskou oběť a těžké zranění. Vyjadřuji soustrast a velkou lítost." Kolem jedenácté hodiny přidává další vzkaz. „Po návštěvě Studénky jsem hluboce otřesen. Teď je čas pomáhat a uctít památku. Nechme hodnocení až po skončení vyšetřování."