Hejtmanství chce opravit silnice i v dalších obcích, aby navazovaly na spojení s polskou stranou. Zatímco nyní existují na Jesenicku čtyři funkční přechody, do roka bude možné překročit hranici bez jakékoliv kontroly na dvanácti místech. V jednání je navíc možnost protnout hranici poblíž městyse Bílá Voda.

„Na současných přechodech budou po 21. prosinci odstraněny všechny zábrany a mechanické překážky,“ uvedl Polášek. Od tohoto data bude poprvé možné projet do Polska i?ve Vidnavě, Bernarticích, Travné a Velkých Kuněticích. „Jen tam zasadíme patřičné dopravní značky a cedule s?nápisem Česká republika, což přijde na 158 tisíc korun,“ řekl Polášek.

Vybudování přístupu k česko-polské hranici v Ondřejovicích, Staré Červené Vodě, Horních Heřmanicích a Horních Hošticích bude nákladnější. Řádově půjde o miliony korun, průjezdné mají být do roka. „Počítáme s opravami cest, ale především mostů,“ vysvětlil Polášek. Vše pak podle něj bude vypadat jako jízda po běžné silnici přes nehlídanou hranici dvou států.

Budovy na současných hraničních přechodech se přestanou využívat. „Celní správa už delší dobu působí ve vnitrozemí, nikoliv na hranicích, kde probíhá jen pasová kontrola,“ objasnila olomoucká mluvčí Celní správy Marie Bortlová.

Budovy na přechodech dnes patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Co s nimi bude dál, zatím není jasné. „Přednostně je nabídneme podle zákona k využití organizačním složkám státu,“ uvedl ředitel ostravské pobočky ÚZSVM Karol Siwek. Nevyloučil ani možnost, že by je za zvýhodněných podmínek mohly dostat obce.

„Ovšem pokud předloží smysluplný projekt. Pokud by i z jejich strany mělo jít o komerční využití, byly by obce na úrovni jakéhokoliv jiného zájemce,“ dodal. Siwek naznačil, že jeho úřad upřednostňuje definitivní řešení před případným pronájmem.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika