Pod heslem „Nenechme kulturu utichnout!“ umělci po celém Česku reagují na plánované změny legislativy a návrh rozpočtu pro příští rok.

Ministerstvo kultury hodlá pro rok 2024 snížit prostředky na provoz svých příspěvkových organizací, poměrně výrazně se však má snížit i podpora státu vůči institucím v regionech, které zřizují města a kraje.

„Snižováním příspěvků přilévá do ohně problému financování Moravské filharmonie a Moravského divadla. Město Olomouc již nyní zvažuje sloučení těchto dvou institucí z důvodu hledání úspor a vládní omezení příspěvků pro regionální instituce tento problém ještě více prohlubuje,“ zaznělo na Horním náměstí.

Olomoucké zastupitelstvo poměrem 28:14 dalo zelenou cestě k možnému sloučení Moravského divadla a Moravské filharmonie
Olomoučtí zastupitelé odsouhlasili možné sloučení divadla a filharmonie

„Dlouhodobé podfinancování obou institucí může vést ke snižování počtu zaměstnanců a podstatnému poklesu kvality a nabídky pro celý náš region,“ poukazovali olomoučtí umělci.

Předložené záměry vlády z pohledu odborových a profesních svazů ohrožují další fungování kulturních institucí a také způsobují prudký pokles reálné mzdy - již nyní je nástupní plat vysokoškolsky vzdělaného umělce na úrovni 25 tisíc korun.

Neslučujte Moravské divadlo a filharmonii, píší umělci radním v otevřeném dopise. Ilustrační koláž
Neslučujte divadlo a filharmonii! Vyzývají Hřebejk, Suchý, Pecková a další

Kampaň za odpovědnou podporu kultury státem, důstojné odměny zaměstnanců v kultuře a proti rizikové podobě zákona o veřejných kulturních institucích vyvrcholí v pátek v Praze.

K problematice zvažovaného slučování filharmonie a divadla v Olomouci proběhne v úterý 10. října panelová diskuse v Clarion Congress Hotelu.