Státní hrad se tak stane jedinou památkou v okolí Olomouce, která bude moci svým návštěvníkům poskytnout tuto službu. Na ostatních hradech a zámcích si musí turisté ze zahraničí vystačit s psaným textem nebo se spolehnout na jazykovou zdatnost průvodců.

Nové audioprůvodce získá Šternberk díky dotaci, kterou dostal z krajského úřadu. „O peníze na tuto modernizaci jsme žádali už několikrát. Letos jsme uspěli a dostaneme půl milionu korun. Máme velkou radost, protože bez těchto peněz bychom audioprůvodce pořídit nemohli, není to zrovna levná záležitost,“ řekla kastelánka šternberského hradu Helena Gottwaldová.

Deset nových přístrojů by mělo být k dispozici už koncem letošní sezony, plánované jazyky jsou angličtina, němčina, polština a ruština. „Budeme se snažit, aby nám výklad namluvili rodilí mluvčí, ale to taky záleží na rozpočtu. Zatím tu máme pro cizince texty, které jsou v polštině, němčině a angličtině. Pro objednané skupiny můžeme také zajistit výklad v němčině nebo angličtině,“ doplnila Gottwaldová.

Modernizaci prohlídek by na více místech kromě turistů uvítali i našinci. „Není to tak dlouho, co jsme tu měli na návštěvě kamaráda z Ameriky, který má rád historii. Chtěli jsme ho provést po okolních hradech a zámcích, ale netušili jsme, že to bude takový problém. Sluchátka s anglickým výkladem neměli nikde. Texty mnohdy obsahovaly jenom základní informace, a když byly podrobné, nebyly zase seřazené podle prohlídky, takže jsme mu v každé místnosti museli hledat příslušný papír. Celkem jsme se styděli. Vždyť jsme země s nádhernou a bohatou historií, tak proč to nechceme ukázat světu?“ podělila se o svou zkušenost Petra Svozilová.

Je pravda, že ne na všech hradech a zámcích v okolí Olomouce mají zahraniční turisté lehké pořízení. Například na hradě Bouzov mají teď problémy s upravováním textů.

„Měnili jsme trasu, takže cizojazyčné průvodce teď přepisujeme. Narychlo jsme zvládli zatím angličtinu a němčinu, ale další nám zatím chybí,“ vysvětlila kastelánka hradu Zuzana Marková. Dalším příkladem může být zámek Branná, kde probíhají prohlídky pouze v češtině a chybí i cizojazyčné texty. „Nic takového tu nemáme, ale na příští rok bych chtěl připravit alespoň nějaké ty psané průvodce,“ sdělil kastelán zámku Petr Adamec.

Podobně jsou na tom i na Sovinci. „My jsme v tomto směru trošku vykopávka. Jezdí k nám převážně Češi, takže se na cizince moc neorientujeme. Sice máme cizojazyčné texty, ale v těch jsou spíš takové základy,“ řekl kastelán Pavel Zástěra s tím, že pokud by dostali nějaký grant, rád by pro hrad pořídil audioprůvodce. „Stál bych o to, abychom byli světovější, ale určitě to momentálně není to nejhlavnější, co by bylo potřeba na hradě udělat.“

Na většině hradů a zámků provázejí brigádníci, což jsou vysokoškolští studenti, kteří minimálně angličtinu ovládají velmi dobře. Na to také mnozí kasteláni spoléhají. „Přes léto bereme brigádníky, kteří jsou schopní mluvit anglicky nebo německy, takže s tím nijak velké problémy nemáme,“ uvedla vedoucí správy hradu Helfštýn Marcela Kleckerová.

#nahled|https://g.denik.cz/43/06/hrady_zamky_pruvdoce_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/43/06/hrady_zamky_pruvdoce.jpg|Některé hrady a zámky z regionu.#