Připomínají si ho například ve Šternberku, na tamním hradu. Tématem pro letošní rok je Dědictví výuky a vzdělávání. Program v sobotu 20.dubna bude od 10 do 17 hodin určený především dospělým návštěvníkům se zájmem o historii.

„Připravujeme speciální komentované prohlídky s restaurátory a historiky umění. Hradem budou provázet odborníci, kteří příchozí seznámí s tajemstvím obnovy a zachování historického mobiliáře. Výklad bude zaměřený na kachlová kamna, historický nábytek, výtah a unikátní flétnové hodiny," vysvětlil Jan Gottwald ze Správy hradu.

Neděle 21.dubna bude od 10 do 17 hodin patřit především dětem.

„Připravujeme speciální dětské prohlídky nazvané Technika je všude kolem nás. Program o technickém zázemí hradu a každodenním životě jeho obyvatel je určen pro děti v předškolním a mladším školním věku v doprovodu rodičů," vysvětlil Gottwald a upozornil, že prohlídky jsou určené maximálně pro patnáct dětí v doprovodu rodičů a doporučil proto rezervaci.

„Prohlídky doplní program na nádvoří hradu, kde se představí skupina historického šermu a tance Berendal. Mimo speciálních dětských prohlídek budou samozřejmě probíhat i klasické prohlídky pro širokou veřejnost.

Po celý víkend si můžete prohlédnout hrad za zvýhodněné vstupné.

„V rámci Mezinárodního dne památek máme připravenou speciální akci – prohlídku celého hradu za cenu malého okruhu. Sleva platí na všechny druhy prohlídek," doplnil.

Pohádky i jarmark

Plumlovský zámek se zase v sobotu promění v sídlo pohádkových bytostí. Konají se tu tradiční jarní pohádkové prohlídky zámku.

Navštívit rozmazlenou, pyšnou a šíleně smutnou princeznu nebo čertíka ze mlejna mohou návštěvníci za denního světla i ve večerních hodinách za svitu loučí.

„Prohlídky začínají v patnáct hodin," pozval na zámek jeho kastelán Pavel Zástěra a dodal, že vstupenky je nutné telefonicky rezervovat.

Také na hradě Sovinec na Bruntálsku se o nadcházejícím víkendu chystají na akci. Ta tentokrát nese název Rekviem za rytíře – drátenický jarmark.

„Je to historická akce s bohatým celodenním programem a jarmarkem lidových řemesel, chybět nebudou kejklíři, skupina historického šermu nebo divadlo a sokolnické ukázky výcviku a příletu dravých ptáků," lákají organizátoři.

Mezinárodní den památek si připomínají také na zámku ve Velkých Losinách. Správa zámku připravila slevu vstupného na hlavní prohlídkovou trasu.

Také hrad Bouzov je možné si prohlídnout za sníženou cenu. Po oba víkendové dny se tamní hrad otevírá v 9 hodin, poslední prohlídka je pak uvedena ve 14.30.