Architekti a zahradníci na ní pracovali dva roky a dokončením zeleného areálu završili postupnou rekonstrukci největšího barokního komplexu ve střední Evropě.

Procházka unikátní zahradou potěší především pacienty a návštěvníky vojenské nemocnice. Do nových prostor se podívají i zájemci během pravidelných prohlídek národní kulturní památky, která je ve vyhrazené dny přístupná veřejnosti.

Poprvé si lidé konventní zahradu s nově opravenou kaplí a muzeem budou moci prohlédnout v sobotu 10. září od 9 do 16 hodin u příležitosti Dnů evropského dědictví.

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ - OTEVŘENÉ PAMÁTKY V OLOMOUCI

Dvě nové kašny i zvon

Zahrady zanikly před více než 200 lety. Při jejich obnově vycházel architekt Martin Krčma z historické předlohy, což se promítlo především do prostorového členění, umístění a provedení vodních prvků se sakrální tematikou.

Malebné místo ozdobily dvě nové kašny z dílny akademického sochaře Romana Wenzela.

Opravy se dočkala i více než sto let stará kaple, do které byl zavěšený nový zvon.

„Ještě v 80. letech minulého století sloužila kaple jako márnice. Teď jsme do ní umístili expozici věnovanou historii nemocnice. Návštěvníci uvidí například různé zdravotní pomůcky," uvedl ředitel olomoucké vojenské nemocnice Lubomír Dobeš.

Rekonstrukce inženýrských sítí, komunikací a obnova bývalé konventní zahrady trvala dva roky a stála 28 milionů. Většina peněz šla z rozpočtu ministerstva obrany, tři sta tisíc korun uvolnil Olomoucký kraj.