Novinku budou moci příchozí poprvé obdivovat už v sobotu 22. srpna.

Rekonstrukce renesančního paláce na Helfštýně je jednou z největších investic Olomouckého kraje do obnovy památek v posledních letech. Stavební úpravy spolu se zastřešením přišly na zhruba 80 milionů korun.

„Zásadní pro nás je, že se podařilo torzo paláce po stavební stránce zachránit a můžeme ho konečně představit široké veřejnosti. Stavba byla zkolaudována koncem července, teď ji ale poprvé zpřístupníme pro návštěvníky,“ uvedl kastelán hradu Jan Lauro.

Historie hradu v expozici

Milovníci historie získají otevřením prostor na čtvrtém nádvoří nový návštěvnický okruh.

„Pro Helfštýn je typické umělecké kovářství, a proto osadíme jednotlivé místnosti renesančního torza kovářskými pracemi. Ohlédnutí za stavební minulostí paláce pak nabídnou tři desítky informačních panelů, které přiblíží dějiny hradu formou historických vyobrazení a krátkých textů,“ zmínil.

Součástí expozice budou i archeologické kamenicko-sochařské články jako žebra, konzoly nebo svorníky.

„Představíme je tak, jak byly kdysi zakomponované v architektuře,“ upřesnil.

V prostorách renesančního paláce se počítá i s prezentací četných nálezů, které zde učinili během záchranného výzkumu v minulých letech archeologové.

VIDEO: Helfštýn po náročné rekonstrukci renesančního paláce

Zdroj: Youtube

Impozantní výhled

Impozantní výhled do údolí Moravské brány nabízí ochoz, jenž může z paláce vytvořit vyhledávaný cíl turistů a zvýšit tak atraktivitu Helfštýna.

„Pro návštěvníky unikátní část přináší nové pohledy a spojuje vnitřní a vnější ochoz prostřednictvím ocelových lávek. Umožní tak vstoupit i do míst, ve kterých se několik století nikdo nepohyboval,“ zmínil Jan Lauro.

Lidé si budou moci prohlédnout přes dvojici věží nejen samotný palác, ale i nádvoří z výšky. Třešinkou na dortu je pak vyhlídková plošina, jež supluje střechu.

„Dá se vystoupat na její plochu a je z ní úžasný výhled do údolí Moravské brány,“ řekl.

Nové prostory paláce mohou v budoucnu sloužit i pro pořádání koncertů nebo výstav.

Otevřeno opět denně

Renesanční palác na Helfštýně se slavnostně otevře v sobotu 22. srpna.

„Stávající okruh se rozšíří a lidé si budou moci projít buď celý hrad s průvodcem včetně paláce, nebo jen některé jeho části. Protože je stavba paláce rozdělená na několik pater, přijali jsme i nové průvodce,“ poznamenal.

Po třech sezonách, které narušila rekonstrukce paláce, se také vrátí původní režim prohlídek - otevřeno bude tak jako v minulosti denně od 9 do 18 hodin, mimo pondělí.