VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrad Bouzov zůstává státu, Německý řád s odvoláním neuspěl

Hrad Bouzov zůstává majetkem státu. Krajský soud v Olomouci ve čtvrtek nevyhověl odvolání Německého řádu. Ten se obrátil na odvolací soud, protože se nesmířil se zamítnutím žaloby na Národní památkový ústav olomouckým okresním soudem.

30.3.2017 AKTUALIZOVÁNO 30.3.2017
SDÍLEJ:

Krajský soud potvrdil, že nejvyhledávanější památku Olomouckého kraje není možné vydat na základě zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Německý řád se však nevzdává. O Bouzov bude bojovat u Nejvyššího soudu ČR.

ČTĚTE TAKÉ: Nahá kráska oživila skálu pod Bouzovem

Konfiskace podle Benešových dekretů

„Dospěli jsme k závěru, že odvolání žalobce důvodné není," sdělila soudkyně Ivana Pikalová, když odmítla námitky Německého řádu, že soud prvního stupně postupoval procesně nesprávně.

Okresní soud podle soudkyně správně posoudil, zda nárok odpovídá zákonu o majetkovém vyrovnání s církvemi a ani v právním posouzení věci mu nelze nic vytknout.

Německý řád podle odvolacího soudu neprokázal naplnění kriterií podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a na druhé straně naopak bylo prokázáno, že hrad Bouzov a movité věci přešly na stát před 25.únorem 1948 konfiskací na základě Benešových dekretů.

„Tento právní závěr na základě provedeného dokazování krajský soud sdílí," sdělila Pikalová.

ČTĚTE TAKÉ: Olomouc i kraj ocenily nejlepší učitele. Tady jsou

NPÚ: Vyvrátili jsme všechna trvzení Řádu

Řád napadl žalobou u okresního soudu NE od Národního památkového ústavu (NPÚ), který v květnu 2014 odmítl podanou výzvu podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

„Jsme velice rádi, že i odvolací soud dospěl k závěru, že nárok na vydání hradu Bouzov Německým rytířům nepřísluší. Podařilo se nám v průběhu řízení vyvrátit všechna tvrzeni, často účelová, kterými se snažil Německý řád přesvědčit soud o svém nároku," sdělil Petr Wünsch, právní zástupce NPÚ.

„Německý řád v rozhodném období nevlastnil tento majetek ani na minutu a ani minutu jej relevantním způsobem neužíval," vysvětloval k době od 25. února 1948 do 1. ledna 1990.

ČTĚTE TAKÉ: Bývalý kastelán Bouzova: Německému řádu se stala křivda, ale před rokem ´48

Hrad Bouzov zůstává majetkem státu. Krajský soud v Olomouci ve čtvrtek 30. března 2017 zamítl odvolání Německého řádu. Na snímku právní zástupci Německého řádu (vlevo) a Národního památkového ústavu (dvojice vpravo).

Na snímku právní zástupci Německého řádu (vlevo) a Národního památkového ústavu (dvojice vpravo) u Krajského soudu v Olomouci. Autor: DENÍK/Daniela Tauberová

Co na verdikt soudu říkají přímo obyvatelé Bouzova?ČTĚTE v pátečním TIŠTĚNÉM vydání Deníku 31. března

"Jejich kladný vztah k němectví byl znám"

Spis týkající se Bouzova má přes 4000 stran. Podle právníků NPÚ byla „právně-historická rešerše" velmi náročná.

Bádali v archivech v Olomouci a Opavě i v Národním archivu v Praze.

„Šli jsme po historii správních aktů, zajímali se o vývoj před válkou, po válce a z počátku padesátých let. A samotnou konfiskaci, protože, jak zaznělo u odvolacího soudu, zásadní správní akty nastaly před rozhodným obdobím, tedy před únorem 1948," vysvětlovala Lucie Dietschová, právní zástupkyně NPÚ.

NPÚ šlo také o to dokázat, že Německý řád po roce 1945 řádně nepožádal o vrácení svého majetku, který byl konfiskován Německou říší, jak měl podle zákona č.128 z roku 1946.

„To jsme prokázali zcela jednoznačně," uvedl Petr Wünsch.

Jedině podle tohoto zákona se řád mohl domoci majetku, a to podáním žalobního návrhu u příslušného okresního soudu.

„Ať už k tomu vedlo Německý řád cokoliv, tak to neudělali. Možná se báli, že by jim nebylo vyhověno – byl to německý řád a jejich kladný vztah k "němectví" byl všeobecně znám. Snažili se lobovat, ale to prostě nestačilo," uvedl Petr Wünsch.

ČTĚTE TAKÉ: Kvůli tramvajím vzniknou na Nových Sadech tři světelné křižovatky

Řád: Je to pokračování křivd

Německý řád, přesněji Česká provincie řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě, se nehodlá smířit s verdiktem odvolacího soudu. S dovoláním se obrátí na Nejvyšší soud.

„Vedení řádu je přesvědčeno, že zamítnutí žaloby na vydání hradu je pokračováním křivd z let minulých. Hrad Bouzov Německému řádu prokazatelně patřil, zástupci řádu ho mezi světovými válkami významně dostavěli a opravili do dnešní podoby," sdělil Deníku mediální zástupce řádu Mikoláš Černý.

Zopakoval, že řád si po roce 1945 požádal o vrácení majetku podle platných zákonů a poukázal na to, že během druhé světové války byla řada členů pronásledována a někteří zahynuli v koncentračních táborech.

„Příslušná rozhodnutí o převzetí majetku řádu vydaná na základě konfiskačních vyhlášek, které nebyly vydány v souladu s právním řádem Československé Republiky, byla zrušena Nejvyšším správním soudem a podle knihy protokolů se stalo pravomocné a bylo doručeno ministerstvu zemědělství. Tímto byly popřeny základní principy demokratického právního řádu a řádu odepřeno právo na soudní ochranu, stejně jako právo na ochranu jeho vlastnictví," poukazoval Mikoláš Černý.

ČTĚTE VÍCE:

Žádná kolaborace! Skončili v koncentráku, bije se řád za Bouzov

Nechci, aby sem přišli Němci! Spor o hrad Bouzov rozdělil

Autor: Daniela Tauberová

Nahravá se anketa
30.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 22 000 Kč

Zubní instrumentáři Zdravotní sestra / zubní instrumentář(ka). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Komenského č.p. 885/20, Olomouc., Zavedená stomatologická ordinace v Olomouci přijme zdravotní sestru na plný úvazek., Hledáme osobu komunikativní, s příjemným vystupováním, spolehlivou, pečlivou, se schopností samostatné práce, se základní znalostí práce na PC na uživatelské úrovni., Nabízíme: stravenky, příspěvek na dovolenou., Pracovní doba: PO - ČT 6:30 - 16:30 hod., volné pátky., Životopis a krátký motivační úvod, proč byste u nás chtěl/a pracovat, prosím zasílejte POUZE na výše uvedený email.. Pracoviště: Stomatologická ambulance komenského s.r.o., Komenského, č.p. 885, 779 00 Olomouc 9. Informace: Zdeněk Brož, +420 585 224 489,607 023 781.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: Týnecká č.p. 9, Velká Bystřice a stavby zaměstnavatele v rámci ČR., Zaměstnanecké výhody: zajištění ubytování, možnost prémií za výkon., První kontakt je možný POUZE emailem, následně se spojíme telefonicky. Osobní kontakt je možný dle emailové dohody.. Pracoviště: Pemaj stav s.r.o., Týnecká, č.p. 9, 783 53 Velká Bystřice. Informace: Peter Majdiak, .

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 100 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulanti (1706006). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Manipulanti (1706006) , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SOŠ (ZŠ se zkušeností ve výrobě), - jste manuálně zručný a fyzický zdatný, - máte platný průkaz VZV – není podmínkou, - máte praxi se čtečkou (aktivní práce s PC) – výhodou, - jste spolehlivý, pečlivý, samostatný , Budete se věnovat:, - obsluze logistického vláčku, - rozvozu rozpracované výroby, - manipulaci s výrobky, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - jde o dlouhodobou jednoduchou práci na HPP s pracovní smlouvou výrobní společnosti s dlouholetou tradicí, - čeká Vás práce v přátelském kolektivu, - máte nárok na 25 dní dovolené, - zajistíme Vám stejné pracovní a mzdové podmínky jako mají kmenoví zaměstnance a možný přestup do kmene firmy po zaučení , Pracoviště: Olomouc, Nástupní mzda: 100,- Kč/hod + zákonné příplatky + dotované stravné, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 23 700 Kč

Svářeči Svářeči kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23700 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Svářeči CO2 (1707004) , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SOŠ strojírenského zaměření, - umíte svařovat – máte EN135, - vyznáte se ve čtení technických výkresů, - jste spolehlivý, zodpovědný a samostatný , Budete se věnovat:, - svařování drátěných polotovarů, plechů, profilů a trubek, Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit? , - jde o dlouhodobou práci na HPP s pracovní smlouvou ve výrobní společnosti s dlouholetou tradicí, - čeká Vás práce v přátelském kolektivu, - zajistíme Vám stejné pracovní a mzdové podmínky jako mají kmenoví zaměstnanci a možný přestup do kmene firmy po zaučení, - nabízíme dotované stravování, Pracoviště: Olomouc, Nástupní mzda: od 23.700,- Kč, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na svarec@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447.


Olomoucký Beerfest 2018 na Korunní pevnůstce
62

Olomoucký Beerfest: pivo a koncerty přilákaly tisíce lidí

Nasávající ženich Jakub Plšek slaví gól do sítě Boleslavi
28

Plškův víkend: dva góly, vítězství a svatba na stadionu

Jihoslovanské mauzoleum v Olomouci čeká další oprava

Dalších oprav se dočká mauzoleum jihoslovanských vojínů v Bezručových sadech v Olomouci.

Sigma porazila Boleslav a přeskočila v tabulce Spartu

Olomoučtí fotbalisté uzavřeli ligový ročník vítězstvím 3:0 nad Mladou Boleslaví. A protože pražská Sparta nedokázala vyhrát na hřišti Bohemians, skončili na čtvrtém místě tabulky, což znamená postup do 3. předkola Evropské ligy. Sigma si zahraje v Evropě po devíti letech.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Májový pařák! O víkendu to bude péct, po něm ještě víc

Letní počasí a teploty do 28 stupňů přinese tento víkend obyvatelům Olomouckého kraje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT