„Přijela jsem sem kvůli vánoční atmosféře a taky si poslechnout, jak se Vánoce slavily dřív, v dávných dobách. Mám ráda pohádky a chci se po stresu příjemně naladit," řekla Dagmar Bajtková z Mohelnice. Na svátečně vyzdobený hrad se přijela podívat už loňských svátcích. „Těším se na to, že se dozvím něco nového a také na výzdobu," dodala.

Návštěvníci se ve čtvrtek okolo třetí hodiny odpolední vydali speciální zimní trasou, která je zavedla do Rytířského sálu. „Tam si rozdají dárečky, které si přivezli. Máme pro ně nachystané i překvapení. Po prohlídce se všichni sejdeme na prvním nádvoří a tam dostanou i malý dárek, baňku s motivem Bouzova a perníček," prozradila kastelánka hradu Zuzana Šulcová.

Na Štědrý den se památka veřejnosti otevřela teprve podruhé. „Doufám, že se z toho stane tradice, loni to bylo moc příjemné," řekla.

Není to ale poslední akce, která se na hradě pro veřejnost chystá. „V sobotu 26. a v neděli 27. prosince děláme ještě betlémské prohlídky. Návštěvníci uvidí výzdobu, v Rytířském sále i vánočním strom," pozvala kastelánka a připomněla, že otevřeno bude i na Silvestra a to od 13 do 16 hodin.

A jaké jsou Vánoce na hradě Bouzov? Prý klidné a pohodové. „Prováděli jsme do konce listopadu a chodili jen objednané prohlídky. Na Štědrý den se tak hrad znovu probouzí a ukáže návštěvníkům své krásy," dodala Zuzana Šulcová.