„Na přípojku je napojena veškerá občanská vybavenost, třeba zdravotní střediska nebo obecní úřad. Topení z kotelny využívá pětaosmdesát rodinných domů a dalších patnáct přibude v letošním a příštím roce do konce června,“ řekl starosta Bouzova Zdeněk Foltýn (Nez).

Celkové rozšiřování přípojky k hradu a k rodinným domům stálo 22 milionů korun, z toho 17 milionů poskytl Státní fond životního prostředí. Nyní jsou v provozu dva kotle, ale kvůli velkému zájmu zde musejí zapojit i další nový kotel, který by měl začít fungovat v první polovině příštího roku.

Nový a levnější typ vytápění umožní na hradě například i pořádání celoročních výstav.

„V současné době vytápíme jen část předhradí. S novou přípojkou jej budeme vyhřívat celé. Přitom právě tam jsou provozní a výstavní místnosti i depozitáře. Budeme k tomu ještě potřebovat nové vybavení, takže celoroční výstavy by začaly na přelomu 2009/2010,“ řekla kastelánka hradu Bouzov Zuzana Marková.

Na rozvody topení v hradu poskytlo dotaci ve výši 1,8 milionu ministerstvo kultury, čtvrt milionem přispěje Národní památkový ústav. Práce na připojení stávajícího teplovodu z kotelny k hradu trvaly asi čtyři měsíce.

„Úpravy byly trochu složitější kvůli kopci a rozkopávání nádvoří,“ řekl Foltýn.

Se samotným přístrojem podle Foltýna problémy nejsou. Někdy však nastanou komplikace kvůli palivu.

„Zejména drcená štěpka může přístroj trochu narušit,“ dodal Foltýn.

Za spotřebu jednoho gigajoulu energie při topení plynem platili 400 korun, nyní s biomasou ušetří asi čtvrtinu. Obec začala s vytápěním na biomasu v roce 2001.

K tomu, aby obnovitelné zdroje využívalo více obcí či domácností, chybí podle Hnutí Duha potřebná legislativa.

„V současné době vznikají různé výtopny díky investicím z operačních programů unie. Vypracovali jsme studii, v níž ukazujeme, že až polovina současné spotřeby tepla by se dala nahradit obnovitelnými zdroji,” řekl Martin Mikevka z Hnutí Duha.

Nový zákon by podle ekologických organizací měl spočívat v pevně stanoveném příplatku ke každému gigajoulu vyrobeného tepla z obecních či podnikových výtopen a kotelen pro bytové domy.

Zároveň by stát měl zřídit grantový program, který by pomohl domácnostem v rodinných domech s nákupem solárních kolektorů, kotlů na biomasu nebo účinných tepelných čerpadel.

Simona Horká