„Malinko to zpomaluje, ale stále rostou. Místy je však více lidí než hub. Musíte znát správná místa. Václavky ale letos skoro žádné,“ shodly se nadšené houbařky, které v pondělí po 16. hodině dorazily do olomoucké mykologické poradny, aby jim odborníci pomohli s určením nálezu.

Aquacentrum Šternberk, 6. října 2022
Aquacentrum ve Šternberku brzy otevře. Podívejte se dovnitř

Jedním z pondělních témat byly babky. Ty sice nepatří mezi příliš kvalitní houby, ale protože rostou všude ve velkém množství, lidé je s oblibou sbírají a konzumují.

„Neměly by se sušit? To slyším poprvé. Sušíme je celý život,“ kroutila hlavou jedna z účastnic mykologické diskuse, kterou rozpoutal nedohub.

Nedohub zlatovýtrusný je parazitická houba, která parazituje velmi často právě na hřibu žlutomasém, lidově babce.

„Mohou se sušit, to ano, ale je potřeba sbírat mladé pěkné babky, jejichž plodnice nejsou napadeny nedohubem,“ vysvětloval zájemcům Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje.

Napadené plodnice mají podle odborníků bílé skvrny, hlavně na rourkách. Později je celá napadená plodnice hřibu našedlá.

„Napadené plodnice nekonzumujeme a nepomůže ani vyříznutí napadené části,“ poukázal Mazánek.

Nedohub zlatovýtrusý produkuje toxické látky, které mohou způsobit člověku potíže. „Žádné závažné následky ale nejsou popsány,“ dodal.

Kdo nakupuje v tržnici v polské Kudowě Zdróji, jistě nepřehlédl svéráznou seniorku, která s barevným deštníčkem na hlavě už dlouhá léta baví své zákazníky.
VIDEO: Debila na nervy, balabala! Svérázná trhovkyně baví zákazníky

Houby v Olomouckém kraji stále rostou a podle předpovědi budou teploty jejich růstu přát i nadále.

„Vrchol letošní sezony je už zřejmě za námi, ale dá se očekávat, že houby ještě nějaký týden dva porostou,“ hodnotil Libor Mazánek.

Konkrétně na Olomoucku však žádný velký boom není, jak ukazují aktuální mapy růstu hub České mykologické společnosti, tak předpověď Českého hydrometeorologického ústavu. Podle těchto předpovědí je v současné době výhodnější vyrazit na houby například do Beskyd.

Pravděpodobnost růstu hub k 10. říjnu 2022 podle předchozího nasycení půdy a teploty vzduchu. Zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav.Pravděpodobnost růstu hub k 10. říjnu 2022 podle předchozího nasycení půdy a teploty vzduchu. Zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav.Zdroj: ČHMI

Olomoucká mykologická poradna je otevřena během sezony každé pondělí od 16:00 do 17:30 hodin.