„V okolí Náměště na Hané jsme koncem srpna nasbírali plný koš dubáků,“ chlubila se rodina Kašparů z Prostějova úlovkem konzumních hub, které se řadí k těm vůbec nejvyhledávanějším druhům.

„Každý, koho jsme potkali v lese, se tomu divil. Našli jen trochu. Měli jsme zkrátka štěstí, objevili jsme parádní místo,“ libovali si.

Po týdnu vyrazili pročesat převážně listnaté porosty mezi Náměští na Hané a Laškovem podruhé.

„Žádná sláva. Pár hřibů jsme ale dovezli,“ svěřili se houbaři.

Jen pár babek si v neděli dovezla ze sousední lokality nad Drahanovicemi paní Marie z Olomouce.

Pivovarské slavnosti v Hanušovicích.
Pivovarské slavnosti v Hanušovicích: skvělá muzika i "vytuněný" Václavův ležák

„Vyrazili jsme se synem dopoledne hlavně na procházku. Pak nám to nedalo a pustili jsme se do hledání. Za těch pár babek jsme byli rádi. Je celkem sucho,“ hodnotila Olomoučanka.

Docela bída 

Na houbařském serveru nahouby.cz se lidé v příspěvcích chlubili víkendovými úlovky ze Šumperska, z okolí Velkých Losin. Důkaz o tom, že rostou, přinesla i houbařka Jana z procházky kolem Teplic nad Bečvou.

„Svrčov. Docela bída. Jedna bedla, tři klouzci, pár hnědáků, tak na smaženici,“ popsala sobotní houbaření v části Přerovska Míša.

„Vlčice takřka nic, jen pár kuřátek,“ popisoval houbař v příspěvku z 1. září.

Další vývoj letošní sezony všech milovníků hub se bude odvíjet od počasí v příštích dnech - dostatku potřebné vláhy a teplot příhodných pro růst hub.

„Protivanovsko a okolí bych čekal nejdříve za týden a později. Popršelo, otepluje se a bude úplněk,“ předpovídal houbař na webu nahouby.cz.

Pomoci k houbařským úspěchům nově může i Český hydrometeorologický ústav, který začal vydávat originální mapu možného růstu hub. Zveřejňuje ji každých 14 dní na facebookovém účtu ČHMÚ.