„Už jsem letos pár hříbků našel,“ říká Petr Balan z Olomouce. „Čekám, že za pár dní už to bude lepší, počasí nám přeje.“ Většina houbařů má svá vytipovaná místa, kam chodí. Petr Balan prozradil, že často jezdívá do lesů kolem Náměšti na Hané.

„Tento rok jsem zatím narazil převážně na bedly, ty rostou i na Kopečku,“ řekl. Oblast kolem Náměšti zmiňuje i houbař Jiří Hanuš. „Slyšel jsem, že na Náměšťsku a na Olbramicku teď rostou převážně bedly, ale ty já nesbírám. Suchohřiby, pro které do lesa chodím, zatím moc nerostou. To, co jsem zatím našel, stačilo tak na polévku,“ říká. Jiří Hanuš jezdí na houby nejvíce na Libavou. „Mám povolenku na vjezd do vojenského prostoru. Jsou to tam kolikrát úplné žně. Už se těším, až zase vyjedu,“ popisuje Hanuš.

Důležitou zásadou při vaření hub je jejich důkladné tepelné zpracování. „Například hřib kovář, který je oblíbený, je za syrova jedovatý, ale bodem varu se toxická látka rozkládá, takže je velmi důležité je pečlivě tepelně zpracovat,“ upozorňuje Josef Slavíček z České mykologické společnosti.

Jana Urbaníková