Ti, co míří do Jeseníků, by si však měli se sháněním noclehu podle svých představ raději pospíšit. Zájemců přibývá každým dnem a kapacity ubytovacích zařízení se rychle zaplňují.

Bez větších problémů by zatím měli sehnat nocleh turisté, kteří vyrazí na prodloužený pobyt nebo dovolenou za poznáváním krás hanácké metropole. Například v penzionu Na hradbách mají stále dostatek volných pokojů.

„Když jsme po nucené pauze otevřeli, vypadalo to se zájmem o ubytování poměrně dobře. Bohužel spousta lidí rezervace z různých důvodů zrušila. Pak sice začaly prázdniny, ale výrazně se to nezlepšilo, takže i na srpen máme většinu kapacit volných,“ popsala majitelka Eva Veverková.

Běžci pobyty přesouvají i ruší

Z přibližně 70 procent je obsazeno v penzionu U Jakuba v centru Olomouce. Červen byl podle vedoucí recepce Anny Lindaurové o něco slabší než červenec.

„Kdyby nebyl koronavirus a také zrovna neprobíhala rekonstrukce tramvajové trati v naší ulici, měli bychom hostů mnohem víc. Loni jsme měli zaplněné celé léto. Všem turistům proto teď nabízíme slevu dvacet procent, dalších deset procent ještě dostanou na kartu Olomouc Region Card,“ informovala Anna Lindaurová.

Hosté přijíždějí téměř výhradně z tuzemska, někteří mění nebo odříkají rezervace.

„Například kvůli půlmaratonu, který měl být původně v červnu. Nejdříve byl odložen na srpen a nyní až na říjen. Část hostů si pobyt přesouvá na jiný termín, někteří jej bohužel úplně ruší, protože v říjnu už kvůli chladnému počasí závod běžet nechtějí,“ vysvětlila vedoucí recepce.

Spíše služební cesta než rodinná dovolená

Volné pokoje na srpen zatím mají také v olomouckém hotelu U Dómu. Naprostá většina letošní klientely tam míří z tuzemska nebo Slovenska.

„Občas přijede host z Polska nebo Rakouska, ale to jsou naprosté výjimky. Hodně k nám jezdí rodiny s dětmi, většinou na jednu nebo dvě noci a pak pokračují dál. Loňská letní sezona byla podstatně lepší. Měli jsme léto pokryté na sto procent, teď jsme s obsazeností tak na pětašedesáti procentech,“ uvedla manažerka hotelu Klára Veselá s tím, že letos je častější rušení zamluvených pobytů.

Volné pokoje pak hotel nabízí se slevou 15 až 20 procent v rámci takzvaných last minute akcí.

„Většinou se kapacity obsadí, spíše je ale lidé využijí na služební cestu než na rodinnou dovolenou,“ poznamenala Klára Veselá.

Jeseníky: většinou plno

Turisté, kteří mají zájem o pobyty v lázních nebo na horách, už leckde s rezervací na srpen neuspějí. Například penzion Jeseník ve stejnojmenném městě je až do konce letních prázdnin plně obsazený.

„Neustále volají další zájemci o ubytování, denně nějaké odmítám. Volné jsou až podzimní termíny. Teď k nám jezdí výhradně tuzemští hosté. V minulosti to bývali také Poláci a Němci,“ řekla majitelka Gabriela Harbichová.

Prázdninové termíny se rychle vyprodaly také ve wellness hotelu Helios v Lipové – lázních.

„Aktuálně je hotel plný, v naprosté většině jsou hosté z tuzemska. Přes léto máme zvýhodněné balíčky na šest nocí, ty jsou velmi oblíbené a je po nich velká poptávka,“ popsal recepční Lukáš Žilka.

Naopak volný pokoj nebo apartmán se ještě najde v penzionu Haltmar v Ramzové, kde během letních prázdnin také převládají tuzemští turisté.

„Jen občas se objeví hosté z Polska. Letos nejezdí ani Slováci, Němci či turisté z Pobaltí. Poptávka po ubytování je slušná, nějaká volná místa ale ještě máme. V regionu je vidět, že do hor míří spousta tuzemských turistů, je jich všude plno. Městské hotely to v letošní turistické sezoně zřejmě nemají jednoduché. Mnozí bojují o zákazníka, musejí se situaci cenově přizpůsobit a ztráty zřejmě budou jen těžko dohánět,“ míní provozovatel penzionu Leoš Haltmar.