Právě v Olomouci je počet rodičů přijímaných spolu s malým marodem nejvyšší ze všech 92 dětských lůžkových zařízení v České republice.

Podle odborníků je možnost pobytu dítěte v nemocnici v doprovodu blízkého člověka velmi důležitá, protože ovlivňuje průběh a úspěšnost léčby malých pacientů.

„Pro dítě i jeho rodiče má společný pobyt v nemocnici zásadní význam. Malý pacient je klidnější, méně se bojí operace či léčby, lépe pak zvládá svůj stav po operaci, nenabourává se pouto mezi dětmi a rodiči, dítě si neodnáší do života strach z nemocničního prostředí. Jsou zřejmé i lepší léčebné výsledky, pacient se rychleji uzdravuje, má méně komplikací, prostě pozitivně tady působí vyrovnaná psychika dítěte," uvedl Vladimír Mihál, přednosta Dětské kliniky FNOL.

Olomoucká nemocnice přijímala v loňském roce na lůžko 3 616 dětí, v roce 2010 to bylo ještě o sto dětských pacientů více.

„Patříme tak spolu s pražským Motolem mezi největší dětská lůžková zařízení u nás. Těší nás, že se nám právě v posledních letech díky organizačním změnám a také stavebním úpravám podařilo rozšířit možnosti hospitalizace dítěte spolu s doprovodem. Například v loňském roce jsme tak přijali spolu s našimi pacienty celkem 2 215 rodičů," sdělil Vladimír Mihál.

Noc vedle dítětě nebo v pokoji pro doprovod

Na olomoucké dětské klinice existují dvě možnosti přijetí doprovodu s dítětem.

První z nich umožňuje pobyt rodiče přímo na pokoji po celou dobu včetně noci, kdy má rodič k dispozici své lůžko.

Druhá varianta nabízí rodičům možnost být s dítětem po celý den a noc se přesunout do místnosti vybavené lůžkem pro doprovod.

I rodiče, kteří nejsou přijati se svým dítětem na kliniku, ale mají možnost u jeho lůžka trávit co nejvíce času a prakticky pouze na noc odcházejí domů.