„Při záchranné akci byly ohroženy také životy členů Horské služby. Zatímco lyžaře vyprošťovali z laviny a prováděli resuscitaci, nad nimi se na lavinovém svahu pohybovala další skupina turistů. Mohli utrhnout další lavinu. Do oblasti vstupu zabránit nelze, ale lidé se chovají velmi nezodpovědně,“ řekl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Lavina, kterou tragicky zemřelý lyžař svým pohybem uvolnil, byla v Jeseníkách nejrozsáhlejší za poslední roky. Její dráha měřila zhruba 600 metrů.

„Není v našich silách uhlídat, aby se lidé do lavinových katastrů nevydávali. Pokud je tam potkáme, můžeme je maximálně upozornit, aby oblast opustili, ale legislativa je taková, že jim nemůžeme udělit ani pokutu," řekl Jaroslav Tejnský z Horské služby Jeseníky, který je zaměstnán na stanici Ovčárna pod Pradědem.

„Místa jsou ale dostatečně vyznačena, veškerá varování i aktuální stupeň lavinového nebezpečí zveřejňujeme na internetových stránkách Horské služby,“ připomněl.

Popíjeli na Pradědu, v noci pak vyrazili do ubytovny

Jen dva předtím, kdy záchranáři vyprošťovali mrtvého muže z laviny, hledali téměř celou noc zbloudilého běžkaře. To se jim nakonec podařilo až po zaměření jeho mobilního telefonu.

Za náročnou akcí, kdy se v noci po zbloudilém běžkaři pátralo několik hodin deset záchranářů, stál rovněž zbytečný hazard.

Dva muži se totiž vydali na běžkách na Praděd, kde až do večerních hodin popíjeli v restauraci. Až kolem desáté večer a navíc v mizerném počasí, vyrazili zpět do Koutů nad Desnou, kde byli ubytování.

Kuráž jim zřejmě dodal vypitý alkohol. Jeden z běžkařů do Koutů skutečně dorazil, ale druhý se vydal zcela opačným směrem. Vysíleného a podchlazeného ho záchranáři našli v údolí Bílé Opavy.

„Byla to poměrně náročná akce vzhledem k nepřístupnosti terénu. Od těch běžkařů to byl nepochopitelný nerozum, kvůli kterému zaměstnali deset našich lidí. Měli na Pradědu zůstat do rána, určitě by mohli provizorně přespat," řekl Jaroslav Sembdner, který pracuje na stanici Horské služby na Červenohorském sedle.

„Jenže s podobnými případy se setkáváme docela často. Někteří lidé také například vůbec nevědí, jak se mají v horách chovat i jaké si mají brát na túry vybavení. Řada turistů třeba vůbec nepočítá s tím, že se může rychle změnit počasí nebo se něco nečekaného stát,“ dodal.

Ostatní běžkaři nepomohli

Před několika dny záchranáři zase pomáhali běžkaři, kterému se na túře poblíž Keprníku pokazilo vázání na běžkách.

„Velmi nás překvapilo, když jsme zjistili, že ten lyžař šel v desetičlenné skupině. Ostatní ale jeli dál, aniž by se mu snažili pomoci nebo s ním počkali na místě. Sám neměl šanci se dostat dolů, bez lyží se do sněhu bořil po pás. Naštěstí měl u sebe mobil, kterým nás přivolal. K muži jsme se dostali na skialpinistických lyžích, část cesty jsme ho táhli na saních,“ konstatoval Sembdner.

Podle záchranářů by k větší kázni turistů pomohlo, kdyby některé výjezdy Horské služby byly zpoplatněny. To ale naše legislativa neumožňuje, ale například ve Vysokých Tatrách již lidé za pomoc Horské služby turisté již platí.