„Nemocnost se hodně zvedla – o pětapadesát procent proti minulému týdnu,“ uvedla v?pátek Maria Stránská, epidemioložka Krajské hygienické stanice v Olomouci.

V celém kraji je 868 nemocných na 100 tisíc obyvatel. „Na Olomoucku jich je nejvíce – 1193 na 100 tisíc obyvatel,“ sdělila epidemioložka. Nárůst počtu nemocných přičítá právě počasí a návratu dětí z prázdnin zpět do školních tříd.

Více práce mají v těchto chladnějších dnech i praktičtí lékaři. „Nemocnost je vyšší. Odpovídá to počasí. Zatím to ale není tak hrozné,“ hodnotila situaci například dětská lékařka z Dubu nad Moravou Zdeňka Sobotková.

Těch, kterým teď kašel a rýma otravuje život, je však mnohem víc, než říkají statistiky epidemiologů.

„Ne každý jde hned lékaři, ale s?nachlazením se snaží vypořádat při práci pomocí nakoupených medikamentů a osvědčených receptů. Vzít si neschopenku, to bych příšerně pocítil na výplatě. Šéf mi vyšel vstříc a pracuji teď pár dní z domu. Horečku už nemám, tak v úterý budu moct pracovat naplno,“ uvedl čtyřicetiletý Mirek Fiala.

„Na kašel mi přítelkyně dává na lžičce šťávu z nakrájené cibule posypané cukrem a zakapané citronem, to mi pokaždé pomůže. Piji lipový a šípkový čaj s medem,“ popisoval osvědčenou léčbu.

Větší nemocnost poznaly i lékárny. „Lidé teď více nakupují léky na teplotu a kapky na kašel. Na vitaminy bohužel moc nemyslí, občas ale nějaké céčko vnutíme,“ poznamenal vedoucí lékárny v olomoucké Kmochově ulici Pavel Kalman.

Zdravotníci připomínají lidem, aby v chladných podzimních dnech mysleli na prevenci, jedli vitaminy a teple se oblékali.