Moderátorská dvojice klidně sedí za pultem a za skleněnou stěnou za jejich zády stojí publikum televizních zpráv.

Je sobota, za pět minut sedm večer a na obrazovkách mnohých domácností běží Zprávy FTV Prima vysílané živě přímo ze srdce Olomouce.

Než ale začala dvojice kamer snímat Kláru Doležalovou a Karla Voříška, musely desítky lidí od rána přiložit ruku ke společnému zpravodajskému dí­lu.

„Přestože sedíme v proskleném studiu uprostřed náměstí, jsme připraveni dát vám všechny informace, které byste měli vědět," otevírá zpravodajskou relaci Klára Doležalová.

Usmívá se a u toho stačí sledovat čtecí zařízení.

Přímo ve stísněných prostorách kamionu, který má přední i zadní stěnu prosklené, stojí dva kamerami, kteří mají moderátory v hledáčku malých obrazovek kamer.

Další kamera na pohyblivém rameni zabírá náměstí i kamion proměněný ve studium z ptačí perspektivy.

Vidět je náměstí, kamera na živé vstupy, několik kameramanů, kteří se po Horním náměstí v Olomouci pohybují s těžkými kamerami na ramenou.

Nechybí ani záběr na diváky, pódium, kde se od třetí hodiny odpoledne vystřídali třeba zpěvák Janek Ledecký nebo skupina Maxim Turbulenc.

Prima přijela se svou roadshow Prima jede… za vámi v sobotu i do Olomouce. Vysílala Zprávy  z kamionu na Horním náměstí.

Moderátoři v akváriu

Jeden z režisérů Zpráv FTV Prima Marek Benda na všechno pečlivě dohlíží, v jeho moci je, co a kdy bude vidět.

Lidé shromáždění kolem kamionu vidí moderátory jako ve skleněném akváriu, ale nemusí jim odezírat ze rtů.

Celé zprávy se vysílají také na dvou velkých obrazovkách umístěných z obou stran kamionu.

Žádná nečekaná událost se v Olomouci nekoná, ale za tři roky, co se „Prima jede… za vámi" realizuje, už se musela režie vypořádat s několika problémy.

„Může vypadnout kamera, proud. To se stalo nedávno v Kolíně, kde třikrát přestala fungovat elektřina, protože byla bouřka. Pro takové případy máme náhradní agregáty, které se okamžitě startují. Divák pak nic nepozná," prozrazuje Marek Benda.

Prima přijela se svou roadshow Prima jede… za vámi v sobotu i do Olomouce. Vysílala Zprávy  z kamionu na Horním náměstí.

Sloup Nejsvětější Trojice v pozadí

Jaké reportáže se budou vysílat, jak vlastně budou Zprávy FTV Prima, Krimi Zprávy, Divácké zprávy a TOP STAR vypadat, se řeší na poradě ve třináct hodin. To už míří přípravy kamionu či stavění stage do finále.

„Roadshow je oproti klasickým zprávám ze studia náročnější v tom, že tu musíme být už kolem osmé ráno, musíme zaparkovat kamion tak, aby za sebou měly kamery pěkné pozadí. Jako třeba v Olomouci Sloup Nejsvětější Trojice," vysvětluje režisér Marek Benda.

Svůj díl zodpovědnosti má každý a jeho tíhu si uvědomují i moderátoři, kteří jsou za prací techniků, zvukařů, režiséra, ale třeba i maskérů „vidět". Musí se tak umět vypořádat i s nečekanými komplikacemi

„Stresová situace je vždycky ta, když se stane něco, co není ve scénáři, a my v ten moment musíme reagovat. V takových chvílích se více koncentrujeme," říká sympatická Klára Doležalová.

Kromě replik běžících na čtecím zařízení, které může selhat, mají moderátoři na moderátorském pultu položené vytištěné texty, na modrém papíře.

Prima přijela se svou roadshow Prima jede… za vámi v sobotu i do Olomouce. Vysílala Zprávy  z kamionu na Horním náměstí.

Voříšek: Nikdy mi to nemůže zevšednět

Aby pak každá věta zněla dokonale a srozumitelně, musí svůj nejdůležitější pracovní nástroj – hlasivky – dostat moderátoři do kondice.

„Hlavní a nejdůležitější je se před zprávami pořádně rozmluvit, povolit veškerá mluvidla. Na to máme i speciální rozcvičovací říkanky," svěřuje se Karel Voříšek.

Spolu se svou kolegyní vždycky dokonale ladí, a to i oku všech diváků. Tvůrci zpravodajství myslí totiž kromě jiného na líčení nebo oblečení.

„Dáma je vždy důležitá. Dámu obléknou, nalíčí a nás moderátory vždy k našim kolegyním jenom doladí. Jsme takový jejich společenský doplněk," přiznává s příjemným úsměvem Karel Voříšek.

Vysílání zpráv z českých měst je oproti erárnímu prostředí ve studiu dynamičtější, méně předvídatelné, přesto by se mohlo zdát, že některé věci se nemění a práce moderátora může navenek působit stereotypně.

„Moderování zpráv mi nikdy nemůže zevšednět," vyvrací Karel Voříšek s tím, že se mění nejen témata, ale také diváci.