Jan Šépka přislíbil do konce prázdnin navrhnout novou originální lampu a zároveň chce zajistit její výrobu. Pak se znovu setká s lidmi z magistrátu.

Na náměstí preferuje umístění svítidel, která by zapadala do celkového konceptu. Zároveň trvá na odstranění současného osvětlení Philips UrbanStar.

„Lampy, které by se na náměstí měly nově nainstalovat, osadíme po vzájemné shodě novým zdrojem LED svícení. Technika se od roku 1995, kdy jsme u původních lamp počítali s výbojkou, posunula dál," objasnil Šépka.

Dohoda bez účasti soudu

Pražskému architektovi, který stojí za novodobou podobou Horního náměstí z roku 2001, se nelíbilo, že město před třemi lety odstranilo lampy Thorn, přezdívané "sirky" a vyměnilo je za katalogová pouliční světla.

Bývalý primátor a současný náměstek Martin Major (ODS) tehdy nechal někdejší osvětlení nahradit svítidly Philips UrbanStar.

Podle Šépky tak vedení radnice zasáhlo do autorského díla. Spor skončil po několika odvoláních až u Vrchního soudu v Olomouci.

Po jednáních ze začátku června se obě strany chtějí dohodnout bez účasti soudu.

„Jedná se o preferovanou variantu. Nový způsob řešení však musí respektovat urbanistickou hodnotu místa," řekl náměstek primátora Martin Major.

Lepší pokrytí temných míst

Město výměnu obhajovalo tím, že původní lampy dostatečně neosvětlují Horní náměstí.

Architekt nechal vypracovat znalecký posudek, jenž tvrzení olomoucké radnice vyvrátil.

„Ani jedny z lamp dostatečně neosvětlovaly velký prostor náměstí. Potřebujeme vyvinout svítidlo, které dokáže světlo lépe rozšířit před sebe, aby došlo k pokrytí temných míst," vysvětlil Šépka.

Proto pracuje na lampě s nepřímým svícením, jež bude zářit dvakrát více.

Přiznali, že nesvítí dostatečně

Vedení radnice zatím neví, kdy by mohly nové lampy stát na svém místě.

„Není možné předpovídat, jaký způsob osvětlení a ani v jakém časovém harmonogramu dojde k realizaci," sdělil náměstek Major.

Podle Šépky záleží i na vyjádření památkářů. Nové lampy proto letos nebudou montovány.

„Hlavní je, že město přiznalo, že stávající lampy neosvětlují náměstí dostatečně," vyjádřil Jan Šépka částečnou spokojenost.

Obě strany požádaly o odročení jednání u Vrchního soudu v Olomouci na 17. října, aby měly čas na dohodu.