Je pár minut po půl osmé a poslední auto kolony popojíždějící od křižovatky s Olomouckou ulicí zabrzdilo u oken Marty Kyntlové.

Bydlí u samoobsluhy na náměstí Osvobození v Horce nad Moravou, kterou po uzavření silnice mezi olomouckými částmi Lazce a Chomoutov uhání auto za autem.

Objízdnou trasu úřady stanovily přes Litovel, auta však podle očekávání plní dvoutisícovou střediskovou obec.

Chybí přechody

„Nemůžu vyvětrat. A ten hluk. Po osmé se to však zklidní,“ hodnotila ucpanou náves místní obyvatelka.

Právě doprovodila dceru do školy. „Přechody nemáme, musíme opatrně. Já se prosadím, řidiči mě pouští, ale malé dítě mohou přehlédnout. Navíc podélně parkují auta. Není o moc přehledné,“ hodnotila.

První den ráno doprava kolabovala úplně. Nyní jsou kolony jen v ranní špičce.

„Dnes byla kolona i v sedm hodin. Bohužel je to dáno tím, že lidé nejsou ochotni ujít pár metrů pěšky nebo sednout na autobus,“ pokrčila rameny Kyntlová.

Na náměstí Osvobození se tento týden objevily značky omezující rychlost projíždějící aut na třicítku a upozorňující na chodce ve vozovce.

„Ideální by bylo, kdyby ve špičce pomohla policie. Když přijede autobus, aby dětem zastavili auta. Musíme to však nějak vydržet, ale je to velký nápor,“ přidala se Lucie Procházková, která bydlí v Družstevní ulici.

Pomohla by změna přednosti?

Místní se už v minulém týdnu zamýšleli nad tím, zda by nepomohla změna přednosti v jízdě na křižovatce s Olomouckou.

„Lidé jezdí po paměti, obávala bych se kolizí a ještě větších komplikací. Jednali jsme s policií, zda by nemohli jezdit mezi sedmou a osmou a dvanáctou a čtrnáctou hodinou. V pátek stál policista u Hrušky a dopravu zastavoval, za to jsme rádi. Budeme apelovat, zda by to nešlo denně,“ uvedla starostka Sylva Stavarčíková.

„Zátěž jsme očekávali, přes Litovel to nepojede, ale musíme se snažit o co největší bezpečnost,“ dodala.

Pouze autobusy jezdí mezi Chomoutovem a Lazcemi od čtvrtka. Podle Správy silnic Olomouckého kraje už bylo potřeba vozovku opravit. Uzavírka je naplánována do 7. prosince.

Komplikace nyní způsobuje motoristům také uzavírka mezi Štarnovem a Štěpánovem, místní částí Benátky.

Od pondělí probíhají práce u odbočky na Bělkovice na hlavním tahu mezi Olomoucí a Šternberkem.