Tropické počasí trápí lidi, zvyšuje riziko zdravotních komplikací a navíc ohrožuje bezpečnost železnice

Například v Olomouci už odpondělka neplatí 79 let starý rekord, který měl hodnotu 34 stupňů. „V 15.30 jsme v hanácké metropoli naměřili ještě o půl stupně více. V Šumperku nejvyšší teplota dosáhla 32,5 stupně, rekord z roku 1958 byl přesně o stupeň nižší,“ řekl Roman Volný z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Horko potrápilo také obyvatele Jeseníku, kde dosud platil šest let starý rekord 29,9 stupně. „V pondělíodpoledne tam teploměr ukázal 33,3 stupně. Podobné to bylo také v Javorníku. Naměřili jsme 34,3 stupně, zatímco rekord z roku 2002 dosahoval jen 29,8 stupně,“ uvedl Volný.

Ani sportovci nemají riskovat

Záchranáři však v souvislosti s vedrem neměli víc práce. „Měli jsme trochu obavy, ale zatím se nic dramatického neděje,“ uvedl náměstek ředitele krajské záchranné služby Jan Weinberg. Už o víkendu zachraňovali vedrem zmoženého cyklistu. „Během dne ujel 150 kilometrů. Přestože šlo o trénovaného sportovce, byl z horka a zátěže dehydratovaný,“ poznamenal lékař. Varoval proto i zdatné sportovce, aby ve vedrech raději upustili od náročnějších výkonů.

Horko přidělalo práci železničářům. Traťmistři kontrolovali vytipované úseky železnice a prováděli kontrolní jízdy. Kvůli vysokým teplotám musely v regionu na některých místech jezdit vlaky pomaleji.

Žádný vlak nevykolejil

„Pomalejší jízda kvůli vysokým teplotám byla nařízena na šesti úsecích,“ informoval mluvčí Českých drah Radek Joklík. Podle železničářů jde o úseky, které se v případě tropického vedra sledují pravidelně, jelikož byly vystavěny již dříve, a to technologií méně odolnou vůči tak vysokým teplotám. „Žádný problém zatím hlášený nebyl,“ sdělil.

Trpí i zvířata

Tropická vedra trápí také zemědělce, kteří tráví čas na žních, a zemědělská zvířata. „Nejhorší jsou v tomto ohledu starší typy kombajnů a traktorů, které nejsou vybavené klimatizací. Horka však komplikují i situaci v živočišné výrobě. Chovatelé zvířata ochlazují alespoň průvanem a zvyšují dávky vody,“ řekl ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč.

Potížím, které v horku mohou lidi potrápit, se mnohdy dá předejít, pokud dostatečně pijí a zbytečně nepobývají na přímém slunci. „Minimum jsou dva litry tekutin. Je to však individuální, podle aktivity člověka. Obecně platí: kolik tekutin vydá, takový by měl být jejich přísun. Ideální je voda, minerálky nebo studený ovocný čaj,“ doporučil.

Ani v dalších dnech se obyvatelé Olomouckého kraje moc neochladí. „V úterý a ve středu počítáme s podobným počasím a teplotami od čtyřiatřiceti do sedmatřiceti stupňů. Postupně začne přibývat oblačnosti, místních přeháněk a bouřek,“ dodal Volný. Na rizika spojená s horkem by podle záchranáře v těchto dnech měli myslet jak turisté, kteří míří na hory, tak maminky nejmenších dětí, protože jsou náchylnější na přehřátí.

ZDE > PŘEČTĚTE SI DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA