Meteorologům, kteří pátek předem označili za nejteplejší den léta však jejich předpověď úplně nevyšla. V Olomouckém kraji nepadl žádný z dlouhodobých teplotních rekordů.

Několik dnů po sobě bojují s vedrem hlavně řemeslníci ve stavebnictví, kteří jsou vystaveni přímému slunci. Nejvíc trpí pokrývači, zedníci, klempíři a tesaři.

„V létě, když jsou parna, se snažíme nebýt příliš dlouho venku. Věnujeme se spíše zakázkám, které nám umožňují se před sluncem schovat. Zvlášť tento týden to bylo náročné. Svým zaměstnancům dávám hodně vody. Nakupuji celé kartony, řemeslníci si mohou brát, kolik chtějí. Naštěstí jsem ještě na pracovišti žádný kolaps nezažil,“ řekl olomoucký zedník Miroslav Struhař.

Na vysoké teploty si postupně přivykl také Pavel Koutný, který příležitostně pracuje i jako pokrývač.

„Už to bereme jako denní rutinu. V zimě je nám zima a v létě se prostě smiřujeme s vysokými teplotami, je to součástí naší práce. Musím říct, že je to opravdu náročné, ale kolaps z vedra jsem zatím nezažil. Nejdůležitější je pít hodně vody,“ míní Koutný.

S úmornými horky se teď potýkají i silničáři. Pracovníci Správy a údržby silnic Olomouckého kraje (SSOK) dostávají od svého zaměstnavatele zdarma 1,5 litrovou láhev minerální vody denně.

Nárok na tzv. ochranné nápoje mají v okamžiku, kdy v 10 hodin dopoledne vystoupí teplota na více než 27 stupňů Celsia.

„V posledním týdnu chlapi fasují minerálky denně. Zaměstnanci, kteří sečou trávu podél silnic teď chodí do práce už ve čtyři ráno a končí v poledne. Kromě toho, že by byli v traktorech bez klimatizace vystaveni neúnosnému vedru se při těchto venkovních teplotách přehřívá také hydraulika traktorových sekaček. Musíme ji stále sledovat a pravidelně dělat přestávky,“ sdělil vedoucí provozu Střediska Olomouc SSOK Pavel Španner.

Veronika Štefková, Magda Vránová