Epidemiologové připomněli, že lidé by se před cestou do exotických destinací měli informovat na zdravotní rizika, se kterými se při pobytu ve vzdálenějších zemích mohou potkat.

„Nakazil se v Thajsku. Byl v prostějovské nemocnici na infekčním oddělení. Při vyšetření byla potvrzena horečka Dengue,“ sdělila epidemioložka Krajské hygienické stanice v Olomouci Maria Stránská. „Naštěstí šlo o lehčí průběh onemocnění. Je vyléčen a již je z nemocnice doma,“ dodala s tím, že za posledních deset let se onemocnění v regionu nevyskytlo.

Horečka Dengue je virové onemocnění, které se objevuje nejen v Asii, ale i v Africe a jižní Americe – například v Brazílii se letos potýkají s epidemií, která si už vyžádala desítky obětí. „Je přenášena komáry a může mít různě těžké formy,“ sdělila epidemioložka. Příznaky jsou různé, nejčastěji bolesti hlavy, těžké bolesti svalů a kloubů, nevolnosti, zvracení a zvýšená teplota.

Očkování ani preventivní medikamenty, jako například antimalarika, proti onemocnění neexistují. Jedinou ochranou jsou vhodné repelenty a sítě.

Připomněla, že lidé mířící do exokických destinací by měli myslet na prevenci a informovat se o zdravotních rizicích, s nimiž se tam mohou setkat.

Podle vedoucí lékařky olomouckého očkovacího centra Jany Vlčkové by lidé měli na ochranu proti virovým a bakteriálním onemocněním myslet, i když nemíří do exotičtějších destinací, ale třeba jen na pláže u Středozemního moře.

„Nebezpečí hrozí také v civilizovaných evropských zemích. Například z Chorvatska si lidé mohou přivézt leishmaniózu (nejčastěji kožní forma) přenášená hmyzem nebo třeba žloutenku typu A,“ upozornila Vlčková. Cestovní kanceláře podle Vlčkové už většinou dbají na prevenci. Klienty informují a doporučují potřebná očkování či léky například na malárii.