„Zhruba každý třetí hovor na linku 155 se týká horeček, ať už u dětí, či dospělých,“ uvedla v sobotu mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikisková.

Záchranáři vysvětlují, že horečka sama o sobě není onemocnění, jedná se o obranný jev těla při nemoci. Pokud se teplota objeví, není podle nich nutné okamžitě směřovat na pohotovost.

„Proti horečce neexistuje žádná zázračná injekce či infuzní terapie. Je to stav, který lze zvládnout v domácích podmínkách - pokud se během 2-3 dnů nepodaří hodnoty zkorigovat a stav se neupraví, navštívíme praktického lékaře, případně pohotovost,“ radí záchranáři nemocným.

„Zimnice s třesavkou je častý doprovodný příznak, který je typickou reakcí na zvyšující se teplotu při zahájení boje s patogeny v těle,“ připomínají.

Ilustrační foto
Počet dětí s virózami na Olomoucku je extrémní. A léky pro ně nejsou

Při tělesné teplotě do 38 je podle záchranářů dobré nechat tělo, aby se s ní vypořádalo samo.

„Pokusíme se ochlazovat tělo, hlídáme pitný režim, větráme v místnosti, kde se nemocný nachází, volíme pouze lehké přikrývky a oděv,“ doporučili.

U dětí, které mají tendence ke vzniku febrilních křečí, je podle záchranářů vhodné podat léky ke snížení teploty již při prvních příznacích horečnatého onemocnění.

„Při tělesné teplotě nad 38 stupňů začínáme s medikací - volíme léky s účinnou látkou Paracetamol či Ibuprofen. Jednotlivé dávky léku je možné podávat v intervalu po 6-8 hodinách od předchozí dávky,“ vysvětlovali záchranáři.

Pokud horečka po užití léku neklesá, je podle záchranářů možné střídat léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu v kratším časovém intervalu, a to po čtyřech hodinách.

„U dětí sledujeme také pitný režim - pokud přestane přijímat tekutiny a dítě je apatické, okamžitě vyhledáme lékaře!“ zdůraznila zdravotnická záchranná služba

Zubní pohotovost ve Fakultní nemocnici Olomouc.
Zubní pohotovost v Olomouci? Neuspěl, měli plno dlouho před "zavíračkou"

V případě jakýchkoliv nejasností by se nemocní nebo rodiče malého maroda měli obrátit na svého praktického lékaře, jak daný problém řešit, případně pak konzultovat zdravotní stav na lince 155.

„Neznamená, že volání na linku 155 = automaticky výjezd záchranné služby,“ zdůraznila záchranka.

Záchranář na operačním středisku poskytne radu či navede pacienta, jak dále stav řešit.

„V neposlední řadě pak rozhodne o vyslání převozové, případně záchranné služby,“ uzavřela záchranná služba.

Během dne je teplota nejnižší ráno a naopak nejvyšší k večeru.

Za horečku je považována tělesná teplota vyšší než 38 °C.

Pokud u dětí měříme teplotu v konečníku, odečítáme od naměřené hodnoty 0,5 °C.

Zdroj ZZSOK