Manželé jsou bezradní. Jak se takzvaných létajících potkanů zbavit? Střechu nechali olemovat kovovými trny. Opatření se však minulo účinkem a opeřenci se procházejí po střeše trny netrny a slétávají na ni i ze sousedních objektů. Ani poštolky jim nevadí.

Koupit si pušku?


„Už si nevíme rady. Ten trus je všude a peří nám lítá do bytu. Máme malé dítě a strach, že se to projeví na jeho zdraví,“ uvedli mladí manželé. „K čemu jsou opatření na našem a sousedním domě, když jiné v okolí žádné trny nemají. I ty jsou ale na nic, jak ukázal náš případ,“ posteskli si. „Jsou dny, kdy jich sedí na střechách v sousedství a na té naší desítky,“ uvedli. V zoufalství už zvažují, že začnou opeřence hubit otráveným zrním. „Nebo si pořídíme vzduchovku,“ krčili rameny.

Nesmí se krmit


Podle veterinářů a magistrátu se holubí populaci v Olomouci v posledních letech daří snižovat. „Magistrát snižuje počty holubů s námi projednanými a povolenými způsoby, které jsou účinné. Pohledem je znát, že je jich méně než před lety,“ reagoval ředitel Krajské veterinární správy v Olomouci Zdeněk Králík.

„Problémem je, že je lidé stále krmí. Dokud budou mít ve městě obživu, tak odsud nezmizí,“ reagoval. Před použitím otráveného zrní či vzduchovny varoval. „Porušili by zákon. Jediným řešením je nenechávat nikde zbytky, uklízet a zabezpečit místa, kde by mohli najít potravu a zahnízdit. Za to je zodpovědný majitel objektu,“ dodal.

Magistrát vyčlenil na likvidací holubů sedmdesát tisíc korun. Rok před tím to bylo třikrát tolik. „Preferujeme odchyt a řízený lov holubů,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka. Odchyt ve městě zajišťuje specialista a lov myslivci. „Odstřel holubů probíhá samozřejmě v blízkém okolí města, nikoliv ve městě,“ upřesnil.

Před lety sokolníci vysadili v Olomouci dravce. „Nikdy tam nezahnízdili. Tyto aktivity jsme považovali za zbytečné. Ptáci odletěli, protože města pro ně nejsou přirozeným hnízdištěm. Potřebují klid a loví v otevřené krajině,“ uvedl ornitolog Jiří Šafránek. A poštolka, kterou Olomoučané mohou v centru zahlédnout? Ta pro holuba není hrozba. „Poštolka loví hlodavce. Na holuba si netroufne,“ poznamenal.

Loyka připomněl, že lidem, kteří krmí holuby, hrozí postih. „Krmení holubů je zcela nepřijatelné. Zaznamenali jsme je v poslední době i na sídlištích,“ uvedl. Policie je však může posoudit jako přestupek znečištění veřejného prostranství.

 

Jinde zabíjejí holuby plynem

Boj s holuby svádí v řadě měst. Například v Uničově už za jejich likvidaci zaplatili přes 80 tisíc korun. „Stěžovali si na ně občané a ředitelé některých škol. Objednali jsme firmu, která je odchytává do klecí. Ptáci v nich mají vodu i krmivo, takže nedochází k týrání. Klece pravidelně kontrolují a holuby humánním způsobem usmrcují,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí Jitka Mátlová.
Litovelská radnice naproti tomu ušetřila desítky tisíc korun a využila spolupráce s myslivci. „Loni v lednu a únoru nimrodi na odlehlých místech za městem postříleli asi sto dvacet holubů a hrdliček. Postup se nám osvědčil, ptáků v centru ubylo. Začátkem příštího roku se na myslivce zřejmě znovu obrátíme,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí Pavel Kurfürst.
Odchytové klece využívají také v Přerově. „Odchyt kombinujeme se sběrem vajec a mláďat. Najatá firma pak ptáky usmrcuje plynem. Z města už obrovská hejna holubů vymizela. Pomohlo také to, že se opravovaly střechy domů, holubům jsme do nich zamezili přístup, takže v centru nemohou hnízdit,“ sdělil vedoucí odboru životního prostředí Pavel Juliš.