„Dům na adrese Holická 51 byl postaven v roce 1998 pro poskytování přístřeší, hovoří se o takzvaných holobytech. Od té doby nebyl opravován, je zdevastovaný a není ani plně využíván," popsala příběh u pole samostatně stojícího domu Eva Machová, náměstkyně primátora.

Budova nemá některá okna, chybí vstupní dveře, okolí je neudržované. Navíc jsou v domě prázdné byty, obsazených je z třiceti bytů asi deset.

„Dvě třetiny domu jsme se proto rozhodli rekonstruovat na klasické nájemní bydlení doplněné službami," informoval náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Plán radnice je takový, že v objektu zachová jen deset holobytů ve druhém patře a zbytek bytů v přízemí a prvním patře opraví, aby se do nich mohly nastěhovat rodiny z Přichystalovy 70.

To je totiž další ulice, kde žijí lidé ohrožení sociálním vyloučením.

„Ten dům byl postaven v 80. letech a v 90. letech se tam postupně nastěhovávali lidé vracející se z výkonu trestu. Dnes je také zdevastovaný a není plně využívaný," řekla Machová.

Přichystalova 70

Přichystalova 70 na Novém Světě v Olomouci. Foto: DENÍK/Ondřej Zuntych

Místní jsou k přestavbě skeptičtí

Místní o přestavbě ví, i když k možným výsledkům jsou skeptičtí.

„Holická je sice hodně zdevastovaná, protože tu bydlela ženská s deseti dětmi, které to tu hodně zničily. Teď jsou tu asi tři rodiny, takže je klid. Těžko ale říct, jak to tu bude pokračovat," tvářila se nejistě paní z okolí, která si nepřála uvést jméno.

Zamezit tomu, aby se dům, kde bude po rekonstrukci čtyřiadvacet bytů, nevrátil do současného stavu, mají sociální služby přímo na místě.

Polovina přízemí bude vyčleněna mateřskou školku Khamoro, dvě klubovny a zázemí pro ambulantní a terénní sociální služby.

„Zatím ale nevíme, jaké služby tam přesně budou. Strategický dokument, který bude koordinovat služby v dané oblasti, sestavíme až po skončení projektu Lokálního partnerství," sdělila manažerku projektu Gabriela Pechová ze Sdružení Podané ruce.

Sdružení v rámci projektu lokalitu Přichystalova – Holická od prosince 2010 dva roky sleduje a analyzuje. Až v listopadu projekt skončí, bude jasnější, co přesně Holickou 51 čeká.

Kolik to bude stát?

Studie města předpokládá, že přestavba vyjde na sedm milionů korun.

„Chceme ale požádat o dotace, které by mohly dosáhnout až tří milionů korun. Hotové to chceme mít do poloviny příštího roku. Do té doby se také rozhodneme, jakým způsobem budeme revitalizovat problematický dům na Přichystalově 70," uvedla Eva Machová.

První nájemníci se z Přichystalovy do domu na Holické nastěhují v březnu 2013. Stávající obyvatelé Holické zůstanou celou dobu na místě.

„Počítáme s tím, že rekonstrukce bude probíhat za provozu, takže nájemníci se nebudou muset nikam stěhovat. Dům i po opravě zůstane domem pro bydlení sociálně slabších rodin, nepůjde tedy o běžné nájemní bydlení. Co se týká nájmu, tak jeho výši bude teprve po rekonstrukci projednávat Rada města Olomouce," shrnula mluvčí radnice Jana Doleželová.