Kromě zalesnění uvažuje olomoucká radnice v areálu parku i o vybudování přírodního koupaliště s pláží, další úmysl má i se slepým ramenem řeky Moravy, které se v místě nachází.

„Uvažujeme o revitalizaci a to tak, že by se to napojilo na Moravu pomocí stavidel,“ vysvětlil náměstek olomouckého primátora Svatopluk Ščudlík.

V lesoparku by samozřejmě neměly chybět stezky pro chodce nebo dráhy pro cyklisty a bruslaře.

„Je třeba zpracovat studii, kde by se přesně dalo koupat, jezdit na kole, kudy do parku vstoupit. Chce to vymyslet, jak tam vměstnat všechny prvky rekreace, o které je zájem,“ uvedl Roman Šimek, ředitel Správy lesů města Olomouce.

Výsadba, zřízení vodní plochy, pláže a úprava slepého ramena řeky by měla stát okolo dvaceti milionů korun. Město se bude snažit peníze získat z různých fondů.

„Financování je možné z více zdrojů. Zatím se jako nejzajímavější jeví Operační program životního prostředí, pak se nabízí Program rozvoje venkova. Dá se říct, že na všechny takovéto akce lze získat zhruba devadesát procent ze všech nákladů,“ objasnil Šimek.

Vyroste tady lesopark?

Lípy a topoly

Radnice má nyní od Správy olomouckých lesů k dispozici materiály, které se projednají na odborech, kterých se to týká.

„Pracovní schůzka bude do dvou týdnů a pak se k tomu bude vyjadřovat životní prostředí. Na městskou radu bychom to chtěli nechat postoupit před prázdninami,“ řekl náměstek Ščudlík.

Relaxační lesopark už získává konkrétní podobu alespoň na papíře. Objevit by se v něm podle plánů měly lípy nebo topoly.

„Předpokládáme, že tam vysadíme stromy, které sem patří a dříve se vyskytovaly,“ uvedl Šimek.

Při plánování parku musela Správa lesů dbát i na charakter lokality, ve které má nový les vzniknout.

„V té destinaci dochází k pravidelným jarním záplavám. Proto tam musíme zvolit stromy i s ohledem na tento fakt. Na zamokřená místa půjdou topoly a olše, dál od záplavové části zase dub, lípa nebo jasan,“ vyjmenoval Šimek.

Holický lesopark tak bude výhradně listnatý. Tamní floru doplní i keříky.

„Chceme tam udělat pestrou skladbu, aby to připomínalo lužní les, jak je známe třeba z Horky. Neměla by to být produkční lokalita, ale co nejvíc by měla sloužit k plnění funkcí veřejných, rekreačních a sportovních,“ sdělil Šimek.

Petici za zřízení lesoparku kolem ulice Šlechtitelů podesaly stovky lidí, připojili se i organizace a instituce jako skauti či Přírodovědecká fakutla UP.

Lucie Herberová