O novou zelenou plochu pro veřejnost usilují nejen zdejší Holičtí, ale také lidé bydlící v nedalekém Novém Světě a Nových Sadech.

Stěžují si totiž, že v místě svého bydliště nemají zázemí pro oddech, procházky a relaxaci. Petici s téměř sedmi stovkami podpisů v pondělí předali na olomoucký magistrát.

Nový rekreační lesopark by mohl během několika let vzniknout ve zchátralém areálu bývalé Sempry v ulici Šlechtitelů.

Odborná studie na ozelenění zhruba stohektarové plochy existuje téměř tři roky, Olomoučané se s ní mohli seznámit například na květnovém Ekojarmarku, prohlédnout si ji mohou také na webových stránkách projektu Holický les.

Lidé: Chybí nám zeleň

Nápad zaujal obyvatele Holice natolik, že mezi sebou sepsali petici a žádají město o uskutečnění nápadu s lesoparkem. Během uplynulého měsíce připojilo svůj podpis pod petici 660 lidí.

„V pondělí jsme ji společně s předsedou komise naší městské části Silvestrem Tomáškem předali primátorovi. Celá Holice je jedna velká průmyslová zóna přetížená dopravou. Zdejší občané žádají, aby město tato negativa kompenzovalo novou zelenou plochou, kam by mohli chodit odpočívat a rekreačně sportovat,“ sdělila členka komise městské části Holice Ivana Kalodová.

„Záměr nejvíc podporují mladé rodiny. Zdejší maminky s dětmi se teď mohou procházet sotva na návsi a v okolí rybníků – takzvané Ameriky. Do městských parků je to půl hodiny cesty, na Svatý Kopeček hodina,“ dodala Kalodová.

Vyroste tady lesopark?

Stejný zájem o vybudování nové zelené lokality mají také obyvatelé nedaleké městské části Nový Svět. Také oni teď připravují podpisovou akci, kterou chtějí podpořit budoucí holický lesopark a zároveň upozornit na to, že postrádají ve svém okolí zeleň.

„Komise naší městské části tento záměr jednohlasně podporuje. Od čtvrtka bude možné petici podepsat v místních obchůdcích. Podpisové archy pak předáme vedení města. Lesopark by byl obrovským přínosem nejen pro naši čtvrť, ale také pro sídliště Nové Sady a Povel, využívaly by ho tisíce lidí. Místní zatím na procházky chodí k řece Moravě, ale tato oblast je také v neutěšeném stavu a potřebovala by vylepšit,“ míní předsedkyně komise městské části Nový Svět Marcela Buiglová.

Radní se ještě nerozhodli

Olomoucký magistrát má nyní třicetidenní lhůtu na to, aby se peticí zabýval.

„Většina pozemků v uvedené lokalitě stále patří městu, o jejich prodeji ani dalším využití v budoucnu dosud radní nerozhodli. Teď se musíme podrobně seznámit s projektem na vybudování holického lesa a zvolit další postup,“ uvedl mluvčí radnice Ivan Rašťák.

Magistrát už v první polovině roku požádal kvůli vytvoření lesoparku o vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu. Územní pracoviště ministerstva životního prostředí to však v červnu odmítlo.

„Není to definitivně zamítnuté. Kolegové z olomouckého územního pracoviště jim to vrátili proto, aby ten záměr změnit využití plochy na les lépe zdůvodnili a doložili,“ vysvětlila tehdy mluvčí ministerstva životního prostředí Jarmila Krebsová. Více: Holický lesopark úředníci neschválili

Autoři: nebylo by to tak drahé

Autoři odborné studie na úpravy zanedbaných parcel počítají, že by zde mohly být cyklostezky, trasa pro in-line bruslaře, stezka pro pěší či vozíčkáře, posezení s občerstvením, malé parkoviště a výhledy na výškové dominanty Olomouce – dóm svatého Václava a výškovou budovu Regionálního centra.

„Projekt nabízíme městu zdarma. Je to náš návrh, jak by se daly tamní pozemky využít ve prospěch všech Olomoučanů. Radnice by navíc nemusela platit nějaké horentní sumy. Na zeleň i cyklostezky je možné získat dotace. Město, především jeho jižní část podobnou odpočinkovou zónu rozhodně potřebuje,“ uvedl jeden z autorů studie Michal Servus. Více: Holice má šanci na lesopark