S návštěvou New Yorku otec a syn Holáskovi při cestě po USA původně vůbec nepočítali. Projížděli tehdy Kalifornií a o tom, že si vyrazí také na Manhattan se rozhodli hodně narychlo.

„Museli jsme si kvůli tomu i měnit letenky. Do New Yorku jsme přiletěli 10. září 2001, před budovou dvojčat jsme byli kolem deváté hodiny ráno. Bylo tam tenkrát jen pár lidí, vyhlídkové výtahy pro turisty se ten den teprve rozjížděly. Udělali jsme si několik fotografií na památku, prohlédli si, co jsme měli v plánu a pak odletěli do Vídně," vzpomněl na návštěvu Manhattanu před jedenácti lety Břetislav Holásek.

O tom, že do věží Světového obchodního centra narazilo letadlo unesené teroristy se dozvěděl druhý den. Zpráva ho zastihla v době, kdy už byl zase doma v Olomouci.

Fotka "dvojčat" mu visí v předsíni

„První pocity byly hodně zvláštní, úplně mě z toho zamrazilo. Člověk si najednou uvědomí, že si nikde na světě není ničím jistý. Lidé vyrazí na dovolenou a vůbec nepřemýšlejí o tom, že by se z ní už nemuseli vrátit domů ke svým blízkým," poznamenal Holásek s tím, že fotku pořízenou před „dvojčaty" má dodnes pověšenou doma v předsíni.

To, že se po teroristických útocích výrazně zpřísnily bezpečnostní kontroly na letištích mu nevadí.

„Nemám z nich pocit, že mě nějak výrazně omezují. Naopak, cítím se bezpečněji a jsem rád, že cestující jsou na letištích více prověřováni. Vždyť je to naši bezpečnost," míní Holásek.

Do New Yorku se od té doby zatím nepodíval. Na místo, kde stávalo Světové obchodní centrum se však před několika lety vydal jeho syn.

„Když tam byl v roce 2001 se mnou, tak se nejdřív odmítal fotografovat. Dnes je rád, že takovou památku ve svém albu má. Nevěděli jsme, jak cenné pro nás ty snímky později budou. Nikdo netušil, že je vůbec možné, že by tam druhý den ty mrakodrapy už vůbec nemusely stát," dodal Holásek. (mak)