„Jsou to jedny z největších hodových slavností na Moravě, mají více než dvousetletou tradici. Snažíme se, aby si tady každý něco našel. Je tady hodně trhovců, ruční řemesla a několik pódií. Naše hody by měly být zábavou pro celou rodinu,“ řekl starosta Štěpánova Mojmír Lýsek.

Dvousetletá tradice


Oslavy se vztahují ke svátku svatého Vavřince. „Náš kostel svatého Vařince je tady od roku 1773 a v souvislosti s výstavbou kostela vznikla i tehdejší pouť. My na tuto tradici do dneška navazujeme,“ pokračoval Lýsek. Na třídenní hody každoročně přijíždí několik desítek tisíc lidí i z dalekého okolí. „Hody jsou i nepsaným sjezdem štěpánovských rodáků, kteří se sem jednou do roka sjedou. Napečou se koláčky a cukroví, rodiny se schází,“ dodal starosta.

Také obyvatelé obce potvrzují, že nejde jen o zábavu, ale i o příležitost setkat se s příbuznými a přáteli. „Líbí se mi tady. Obvykle se sejde rodina, bratr přijede z Havířova a napečeme cukroví a koláčky. To, co je tady venku, to je zábava. Nejdůležitější ale je, že je to příležitost, kdy se schází rodina,“ řekl Jindřich Fiala ze Štěpánova. Jeho manželka Jindřiška dodává: „Uklízíme, je to celé sváteční. Obec toho udělala hodně pro udržení tradice a každý rok sem přijíždí stále více lidí.“

Nebýt objížďky, přijelo by víc lidí


Starosta Lýsek odhaduje, že na slavnosti jezdí až deset tisíc lidí. „Návštěvnost je dost vysoká, ale myslím si, že by ale mohla být ještě vyšší. Kdyby byla normálně přístupná silnice nebo lepší objížďka v Olomouci-Chomoutově, přijelo by jich víc,“ postěžoval si starosta. Ti, co se hodování zúčastnili, byli spokojení a většina z nich se zdržela až do pozdních hodin. „Bydlím tady devět let, přestěhovala jsem se sem ze Šternberka. Na hodech i ve Štěpánově se mi líbí. Je tu klidnější, pohodovější život,“ dodala Helena Zacpálková.

Vyvrcholení sobotní pouti nastalo večer. Nejprve tři výstřely světlic, které po sobě vyletěly zhruba v pětiminutových intervalech, ohlašovaly začátek ohňostroje. Poté se asi na deset minut obloha nad Štěpánovem rozzářila pestrobarevnými světly.