Místní jsou z toho zděšeni.

Prodej schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo města.

Zároveň však chtějí radní vytvořit vyhlášku, která by měla na území města zakázat několik hazardních podniků. Předpis ale začne platit nejdříve na začátku roku 2015.

Za Hodolanské divadlo nabídla společnost Endl + K nejnižší možnou částku, a to 20 390 000 korun.

Podle informací uvedených v nabídce chce nový majitel z bývalého kulturního stánku udělat jakési zábavní centrum s kasinem, hernami a také prostorem pro hraní pokeru.

Ihned po zveřejnění krátké zprávy o prodeji Hodolanského divadla na webu Olomouckého deníku se pod článkem čtenáři pustili do vášnivé diskuze.

„Kdyby ta budova měla jinou tradici – budiž. Ale tohle je příklad hlubokého až nejhlubšího kulturního úpadku. Vlastně – vyhrát v kasinu je docela umění, možná to brali podle toho. Je mi skutečně hanba za to, co všechno už se v Olomouci rozprodalo," napsal například jeden z diskutujících.

Většina příspěvků se k plánu proměny divadla v kasino stavěla podobně negativně.

V Hodolanech se mluví o odtržení od města

Velké emoce a rozčarování neskrýval ani předseda Komise městské části Staré Hodolany a Bělidla Svatopluk Losert.

„Je to obrovský šok a katastrofa, protože tady je už tak tolik heren. Snažíme se proti nim bojovat, ale nemáme žádné možnosti. Jen na straně hodolanské za kolejemi nádraží mám napočítáno 27 heren a počítám do nich i ty načerno. Není vůle s tím něco dělat a z Hodolan a Bělidel se stává místo plné heren a ubytoven a je to středisko, kde se scházejí nekalé živly. Není tady hospoda nebo obchod, který by někdo nevykradl," uvedl předseda KMČ.

Podle jeho slov mezi lidmi dlouhodobě panuje vyhrocená nálada a mluví se také o případném odtržení od města, které podle Loserta do rozvoje lokality téměř neinvestuje.

Od roku 2015 poloviční počet heren

Problém s hernami ve městě se diskutuje dlouhodobě, dosud však bez většího výsledku a lépe nebude ani v nejbližších dvou letech.

Náměstek olomouckého primátora Ivo Vlach sice chce do únorového zasedání zastupitelům předložit novelu vyhlášky o rozmístění heren, ta však bude moct kvůli novelizaci zákona o hazardu začít platit až na začátku roku 2015.

„Budu trvat na tom, abychom dosáhli razantního snížení počtu adres dnes povolených provozoven, kde fungují kasina, výherní hrací automaty a jiná technická zařízení. Snížení, na které dneska můžu ukázat, je asi o 15 provozoven. Předpokládám, že připravím i další seškrtání těchto adres. Prioritou je vyčištění městské památkové rezervace a koridorů, kterými jdou děti do školy. Do konce roku 2014 jsou však provozovatelé chráněni zákonem," uvedl Ivo Vlach s tím, že novelizace vyhlášky zabrání alespoň případnému rozšíření stávajících zařízení.

Neexistuje vůle to řešit, hazard nese peníze

Podle Vlacha je v současnosti v Olomouci 119 provozoven hazardu.

„Přibližně čtyřicet těchto míst je povoleno pouze ministerstvem financí na základě dřívější praxe, kdy ministerstvo povolovalo jejich umístění i mimo obecně závaznou vyhlášku vydanou městem. Bohužel i na tyto herny se vztahuje ochranná lhůta do konce roku 2014. O počtu míst, která bychom chtěli zrušit, povedeme debatu. Osobně bych byl rád, kdyby počet míst uvedených v obecně závazné vyhlášce klesl na polovinu," uvedl Vlach.

Předseda hodolanské komise Losert není ale v tomto nijak optimistický. Mezi politiky podle něj neexistuje vůle situaci zásadně řešit.

„Vezměte si, kolik městu přitéká z hazardu peněz. Je to neřešitelný problém," uzavřel předseda Losert.

S Josefem Endlem, majitelem společnosti Endl + K, se Olomoucký deník pokoušel spojit. Podle informací od jeho kolegy je však mimo republiku a nikdo jiný nemůže žádné bližší informace k záměru s budovou sdělit.