Celkem odvezli rodičům domů sedm podnapilých mladistvých. „Akce se konala ve vytypovaných restauračních zařízeních v obci Daskabát, v Olomouci a městských částech Chomoutov a Svatý Kopeček,“ řekla tisková mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová. Vedoucí restaurace v Daskabátě, kde policisté našli chlapce s 1,5 promile, se brání. „My jsme mu nenalili. Ten hoch, co nafoukal, u nás byl s maminkou a prý měl doma vaječný koňak se zmrzlinou. Nafoukal, ale maminka hned pokutu zaplatila. Na sto procent jsme mu u nás nenalili. Tady na vesnici moc děti nepijí, navíc znám je i jejich rodiče. Spíš je to tak, že si kluci třeba něco seženou nebo někde koupí a jdou třeba do lesa, někam se zašijí,“ řekl vedoucí restaurace Petr Zatloukal.

Kontroly se zúčastnilo přes dvacet policistů. „Zejména jsme chtěli zmapovat pohyb nezletilých a mladistvých v restauračních zařízeních či hernách a zkontrolovat dodržování zákona o prodeji a podávání alkoholických nápojů osobám mladším osmnácti let,“ pokračovala policejní mluvčí. Policistům se však nepodaří pokaždé usvědčit člověka, který dětem alkohol nalil. „Je to velmi obtížné. Vymlouvají se třeba i na to, že si ten alkohol objednala jiná osoba,“ uvedla Dolejšová. Děti pak policisté předávají rodičům, ale také kontaktují i oddělení sociálně-právní ochrany dětí a mládeže olomouckého magistrátu. „Policie nás informuje a my si sem rodiče i s dítětem pozveme. Tady zjišťujeme, z jakého prostředí dítě pochází a jak se mu rodiče věnují. Postupně si skládáme určitý obrázek,“ řekl Květoslav Richter, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí a mládeže olomouckého magistrátu.

Podle něj rodiče většinou na schůzku přijdou a jsou vstřícní. Pokud by odmítli přijít, hrozí jim pokuta až ve výši desítek tisíc korun. „Z praxe mohu říct, že rodiče schůzky neodmítají a pokud se nemohou dostavit, sjednáme náhradní termín,“ uvedl Richter. Alkohol je u dětí velký problém. Policejní mluvčí Jitka Dolejšová míní, že příčinou je obecně shovívavý postoj lidí k alkoholu. „U nás je společnost k alkoholu velice tolerantní. Pokud se veřejné mínění nezmění v neprospěch podávání alkoholu mladistvým, tak toho policie sama příliš nezmůže,“ uvedla Dolejšová. „Je to velký problém a zavírají se před ním oči. Policie je pak posledním článkem, který s tím může něco dělat.“

Už začátkem května kontrolovali policisté při obdobné akci restaurace v Litovli a okolí. I tady našli celkem sedm mladistvých, jak pijí alkohol. Další podobné akce budou policisté opakovat.

 

Kolik vypil?

Jaké množství alkoholu mohl vypít patnáctiletý chlapec, aby pak nadýchal 1,5 promile? „Záleží na tom jakou má váhu. Patnáctiletý hoch může mít v krvi jeden a půl promile po zhruba třech až pěti ležácích (dříve dvanáctistupňových piv). To platí při váze kolem čtyřiceti kilogramů,“ řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.