„Máme obec rozdělenou, lidé z vyšší jižní části chodí přes křižovatku do školy, na poštu, na obecní úřad, na autobus. Musíme tenhle problém řešit, protože po hlavní silnici přes obec projede asi šest tisíc aut denně. Doprava prudce narůstá a někdy se stává, že musíte čekat několik minut, než můžete bezpečně přejít,“ reagoval starosta obce Hněvotín Jaroslav Dvořák.

„Přecházení je opravdu nebezpečné a cokoli se udělá, aby se zvýšila bezpečnost, bude dobře. Z horní části obce přecházejí žáci přes hlavní silnici, obě školy, jak mateřská tak i základní, jsou na opačné straně. Takže rádi přivítáme kruhový objezd, ještě se budou muset vyřešit přechody. Možná by nebyla špatná lávka, ale to by asi bylo technicky i finančně náročné,“ reagoval Vladimír Čuka, ředitel místní základní školy.

Na projektu, který by měl zvýšit bezpečnost v obci, její vedení spolupracuje s investičním odborem krajského úřadu.

„Situaci budeme řešit zpomalovacím ostrůvkem, křižovatka uprostřed obce se změní na kruhový objezd. Podle současných pravidel už jsou vyřešené ostrůvky s přechody, ale také autobusové zastávky i parkování a podélné stání až ven z obce ve směru na Lutín,“ podotkl.

Zpomalovací ostrůvek by pak měl být před vjezdem do vesnice.

„Podle odborníků má ostrůvek význam, pokud je blíž vesnici. Jak je úsek delší, řidiči mají tendenci opět rychlost nabrat,“ vysvětlil a doplnil, že by chtěli také uspět u Olomouckého kraje s žádostí o další dva radary.

„Chceme takto řidiče upozornit, že překračují rychlost, a je to velice účinné. Jeden radar máme od Lutína a když na řidiče zabliká, reagují a přibrzdí. Najdou se pochopitelně výjimky, ale účinné to je,“ řekl starosta.

Rozpočet na plánovaný projekt je okolo třiceti milionů korun.

„Předpokládáme, že letos by se nám mohlo podařit dokončit územní řízení, příští rok pak stavební a podle investic Olomouckého kraje bychom se do toho společnými silami pustili. Obec by dělala to, co je její, tedy obrubníky, chodníky, veřejné osvětlení, a krajský úřad by dělal vlastní silniční záležitost, vozovku, kruhový objezd, zastávky autobusů,“ doplnil Dvořák.