Tamní obyvatelé chtějí klidný vesnický život bez toho, aby se z oken svých domků dívali na vysoké plechové haly a snášeli provoz s nimi spojený. Peticí, kterou podepsalo kolem 500 hněvotínských občanů, se na červnovém zasedání zabývala rada Olomouckého kraje.

Výstavbu Technologického parku Olomouc v minulosti vedení obce Hněvotín podporovalo kvůli vzniku nových pracovních míst. O práci byla v regionu nouze obzvlášť v době, kdy Sigma Lutín ve velkém propouštěla zaměstnance.

„Doba se ale hodně změnila, stále přibývají nové firmy. Například jen společnost Wanzl už má v nepřetržitém provozu 450 zaměstnanců, v okolí je určitě tisícovka pracovních míst. Kdo chce, práci si najde,“ míní starosta Jaroslav Dvořák.

Lidé se nechtějí z oken dívat na obří haly

Podle něj už nejsou důvody k výstavbě dalších rozlehlých průmyslových hal v blízkosti obce. Do té se během posledních 12 let nastěhovalo okolo 600 nových obyvatel. Lidé přišli za klidným rodinným životem a také proto, aby byli blíž přírodě.

„Haly, které vyrůstají u komunikace R46 nám nevadí. Místním se ale nelíbí, že se stále víc a víc přibližují obci. Nechtějí žít v blízkosti průmyslových areálů a mít z oken svých domů výhled na dvacet metrů vysoké plechové haly,“ popsal aktuální postoje občanů i zastupitelů Jaroslav Dvořák.

Sport, zeleň i cyklostezky

Obec má přitom velké plány na další rozvoj. Aby byl průmyslový areál od obce odcloněn, připravuje se výsadba nového biokoridoru o šířce 20 metrů. Ve vesnici se také stále vysazuje nová zeleň, chystají se hned tři nové cyklostezky.

„Neustále rozšiřujeme sportovní areál, připravuje se nový atletický ovál a další vyžití. Obec dělá maximum pro vysoký komfort bydlení. Nechceme toto všechno znehodnotit dalšími halami. Zastupitelé teď odmítli rozšíření galvanovny společnosti Wanzl. Je to provoz, kde je značné riziko havárií. Obavy jsou také ze zahraničních dělníků, kteří v průmyslových areálech pracují,“ dodal Jaroslav Dvořák.

Petice s pětistovkou podpisů

Pod petici proti rozšiřování technologického parku na katastrálním území obce Hněvotín v rozsahu 44 hektarů se podepsalo kolem 500 tamních občanů.

Odmítají také zařazení této zóny do Zásad územního rozvoje Olomouckého kraje.

Vedení obce už petici předalo na Olomoucký kraj, v červnu se jí na svém zasedání zabývala krajská rada.

„Olomoucký kraj starostu i občany Hněvotína ubezpečil, že zájmem kraje určitě není řešit svůj rozvoj na úkor jakékoli obce. Strategická plocha je navrhována pro vyspělé technologie, vědu a výzkum, tedy spíše pro aktivity charakteru občanské vybavenosti. Obavy z průmyslové zóny s ubytovnami pro zahraniční dělníky nejsou opodstatněné,“ ujistila mluvčí hejtmanství Eva Knajblová.

Proces pořizování změny Zásad územního rozvoje Olomouckého kraje je podle ní nyní ve fázi vyhodnocování po veřejném projednání.

„Obec Hněvotín uplatnila v rámci projednávání námitku, rozhodnout o ní musí krajské zastupitelstvo. Výsledek tohoto rozhodnutí nelze v současné době předjímat,“ dodala Eva Knajblová.