„Byl to šok. O rezignaci pana starosty jsme se dozvěděli až z úřední desky obce,“ popisovala Eva Jurková, jež kandidovala za ČSSD -sociální demokraté volby v roce 2018 pod vedením Malého vyhráli. „Nikomu nic neřekl, nenaznačil,“ líčila.

Malý rezignoval na post starosty na konci března. Zaskočil tím úplně všechny. Kolegům v samosprávě krok následně vysvětlil osobními důvody.

„Za poslední dobu jsem cítil, že podpora už není taková. Týmová spolupráce se vytratila. Byly v tom i osobní důvody,“ řekl Deníku. „Rozhodl jsem se dát příležitost někomu jinému, kdo získá důvěru a nabídne změnu, která bude ku prospěchu obce,“ doplnil Malý.

Vizualizace obecního statku v Hlušovicích.
Atraktivní proměna: Hlušovice postaví moderní centrum ze staré zahrady

Rezignovali i další tři členové hlušovického zastupitelstva a z devítičlenného sboru zbylo jen pět lidí. Dva za vítěznou ČSSD a tři z opozičních sdružení Nezávislí za lepší Hlušovice a Nezávislí pro lepší Hlušovice.

Na mimořádné schůzi ve středu zvolili zastupitelé novou starostkou Evu Jurkovou, dosavadní předsedkyni finančního výboru zastupitelstva.

„Shodli jsme se, že mimořádné volby nechceme. Pokračovat budeme v pětičlenném zastupitelstvu se stávající místostarostkou. Uděláme vše, abychom to úspěšně zvládli v minimálním počtu,“ uvedla nová starostka.

Štarnov v březnu 2021
Top adresa k bydlení? Štarnov chystá prostor pro stovky nových obyvatel

Chyběla vstřícnost a diskuse

Potvrdila, že spolupráce mezi „skupinami“ v zastupitelstvu už nebyla dobrá. Změna podle ní může být jen ku prospěchu Hlušovic.

„Vše jelo v zajetých kolejích, neříkám, že to bylo špatně, ale chyběla vstřícnost, diskuse nad náměty,“ popisovala Jurková, která je zatím neuvolněnou starostkou. Od června se to ale změní a bude pro funkci pracovat naplno.

„I pro mě osobně je to obrovská změna. Souhlasila jsem díky pochopení ostatních v zastupitelstvu, místostarostky a mého zaměstnavatele, který mě pro funkci uvolní,“ poznamenala nová starostka.

Eva Hasníková, starostka Hluboček
Hlubočky městem? Nemáme ani náměstí, pobavil nápad starostku

Napadení manželky na veřejnosti?

Prioritami do konce volebního období bude pro vedení Hlušovic dotažení největší investice desetiletí, a to obecního vodovodu za více než 40 milionů korun, na který se podařilo získat více než dvacetimilionovou dotaci. Veřejná část rozvodů a vodojem jsou dokončeny a zkolaudovány. Nyní jsou na řadě přípojky ke dvěma stovkám domů.

„Už by měla být pravomocná územní rozhodnutí a je potřeba se napojit, abychom splnili podmínky dotace,“ uvedla Jurková.

„Čekají nás také oslavy výročí 750 let od první písemné zmínky o obci, tak v srpnu chceme mít oslavu, pokud opatření proti koronaviru dovolí. Probíhat bude výstavba přírodní zahrady ve školce a renovovat budeme ulici Akátovou,“ vyjmenovávala priority do konce letošního roku.

Dnes již bývalého starostu vyzývala část obyvatel Hlušovic k odstoupení před rokem poté, co podle svědků na veřejnosti napadlo svoji ženu. Malý vinu odmítal, stejně tak rezignaci. Přestupek byl uzavřen.