„Byl to šok. O rezignaci pana starosty jsme se dozvěděli až z úřední desky obce,“ popisovala Eva Jurková, jež kandidovala za ČSSD -sociální demokraté volby v roce 2018 pod vedením Malého vyhráli. „Nikomu nic neřekl, nenaznačil,“ líčila.

Malý rezignoval na post starosty na konci března. Zaskočil tím úplně všechny. Kolegům v samosprávě krok následně vysvětlil osobními důvody.

„Za poslední dobu jsem cítil, že podpora už není taková. Týmová spolupráce se vytratila. Byly v tom i osobní důvody,“ řekl Deníku. „Rozhodl jsem se dát příležitost někomu jinému, kdo získá důvěru a nabídne změnu, která bude ku prospěchu obce,“ doplnil Malý.

Rezignovali i další tři členové hlušovického zastupitelstva a z devítičlenného sboru zbylo jen pět lidí. Dva za vítěznou ČSSD a tři z opozičních sdružení Nezávislí za lepší Hlušovice a Nezávislí pro lepší Hlušovice.

Na mimořádné schůzi ve středu zvolili zastupitelé novou starostkou Evu Jurkovou, dosavadní předsedkyni finančního výboru zastupitelstva.

„Shodli jsme se, že mimořádné volby nechceme. Pokračovat budeme v pětičlenném zastupitelstvu se stávající místostarostkou. Uděláme vše, abychom to úspěšně zvládli v minimálním počtu,“ uvedla nová starostka.

Chyběla vstřícnost a diskuse

Potvrdila, že spolupráce mezi „skupinami“ v zastupitelstvu už nebyla dobrá. Změna podle ní může být jen ku prospěchu Hlušovic.

„Vše jelo v zajetých kolejích, neříkám, že to bylo špatně, ale chyběla vstřícnost, diskuse nad náměty,“ popisovala Jurková, která je zatím neuvolněnou starostkou. Od června se to ale změní a bude pro funkci pracovat naplno.

„I pro mě osobně je to obrovská změna. Souhlasila jsem díky pochopení ostatních v zastupitelstvu, místostarostky a mého zaměstnavatele, který mě pro funkci uvolní,“ poznamenala nová starostka.

Napadení manželky na veřejnosti?

Prioritami do konce volebního období bude pro vedení Hlušovic dotažení největší investice desetiletí, a to obecního vodovodu za více než 40 milionů korun, na který se podařilo získat více než dvacetimilionovou dotaci. Veřejná část rozvodů a vodojem jsou dokončeny a zkolaudovány. Nyní jsou na řadě přípojky ke dvěma stovkám domů.

„Už by měla být pravomocná územní rozhodnutí a je potřeba se napojit, abychom splnili podmínky dotace,“ uvedla Jurková.

„Čekají nás také oslavy výročí 750 let od první písemné zmínky o obci, tak v srpnu chceme mít oslavu, pokud opatření proti koronaviru dovolí. Probíhat bude výstavba přírodní zahrady ve školce a renovovat budeme ulici Akátovou,“ vyjmenovávala priority do konce letošního roku.

Dnes již bývalého starostu vyzývala část obyvatel Hlušovic k odstoupení před rokem poté, co podle svědků na veřejnosti napadlo svoji ženu. Malý vinu odmítal, stejně tak rezignaci. Přestupek byl uzavřen.