Obdobné podklady dostal před pár měsíci do ruky i krajský úřad a na základě nich připraví další protihluková opatření, která přinesou úlevu lidem žijícím v nejzatíženějších místech.

Jednou z nejhorších je křižovatka třídy Míru a Foersterovy ulice. „Už se to nedalo vydržet. Jezdilo auto za autem. Když jsem chtěla mít v kuchyni puštěné rádio, musela jsem zavřít okno, jinak bych nic neslyšela. Hlavně kamiony mě rozčilovaly. I v noci,“ stěžovala si již dříve Deníku například čtyřiačtyřicetiletá Helena Kudličková, která se s manželem před čtyřmi lety odstěhovala na venkov, kde opravuje statek po rodičích.

V bytě zůstal jejich pětadvacetiletý syn. „Doufali jsme, že otevření obchvatu přinese úlevu, ale kluk říká, že je to pořád stejné, a každý víkend utíká za námi do klidu a za zdravým vzduchem,“ popisovala.

Hlukové studie zveřejněné ministerstvem ukázaly, že Olomouc je na Moravě a ve Slezsku po Brně dopravou nejvíce zatíženým městem.

Velký problém: kamiony

Závěry potvrdily, že problémem je nejen doprava uvnitř měst, ale i tranzitní, především kamionová. „Nárůst dopravy je totiž s postupem let enormní,“ uvedl Ladislav Růžička z krajského úřadu, který se silniční dopravou zabývá.

Ten ujistil, že kraj bude reagovat na zveřejněné studie, sám si nechal vloni zpracovat vlastní na silnicích v majetku kraje s provozem nejméně šest milionů aut ročně. Již letos má v rozpočtu finance na protihluková opatření na těch nejrušnějších místech.

Kraj měl na zhruba desítku míst v regionu nejvíce zasažených hlukem z dopravy od krajské hygienické stanice výjimky. Další bude řešit s hygieniky v nejbližších měsících.

„Byly vytipovány nejvíce zatížené komunikace v největších městech v kraji a byla provedena opatření zhruba za deset milionů korun,“ uvedl Ladislav Růžička k výjimkám do loňského roku. Například zaplatil výměnu oken v Pasteurově a Komenského ulici.

Podle Karla Freudmanna z Krajské hygienické stanice v Olomouci dlouhodobě značný hluk škodí zdraví, například může přispět k propuknutí civilizačních chorob.

„Pokud je někdo vystaven nadměrnému hluku po dlouhou dobu, mohou se u něj rozvíjet poruchy krevního tlaku a onemocnění nakonec může mít trvalý ráz. Nadměrný hluk se rozhodně podílí na nárůstu civilizačních onemocnění,“ uvedl Freudmann.

„Bohužel řešení protihlukových opatření však vzhledem k financím nejsou otázkou jednoho dne, ale let,“ poznamenal hygienik.