Starostka Ústína Jana Chalupová upozornila, že tichý asfalt chce krajská správa silnic v obci vyzkoušet.

„Hodně by nám pomohl. Zajistit výstavbu obchvatu nemůžeme, na to nejsou peníze. Kdyby se zadařilo, může se dostat i jinam," přivítala novinku.

Spravit rozpraskaný průtah obcí chtějí krajští silničáři příští rok. Do té doby ale musí Ústín navrhnout řešení, jak opravit chodníky a hlavně protáhnout obcí průjezd pro cyklisty.V Ústíně možná budou mít na průtahu tichý asfalt. Taky přemýšlejí, jak do úzké ulice dostat i cyklisty

Cyklopruhy místo cyklostezky

„Chtěli jsme cyklostezku, ale ta se nelíbila policii. Nejlepší by podle ní bylo, kdybychom do krajské silnice dostali cyklopruhy. Je pravda, že taková varianta by byla nejlevnější," řekla starostka. Nebylo by například nutné přesouvat veřejné osvětlení. Důležité je pro obec propojit úseky na krajích vesnice.

Na druhou stranu není jisté, že se cyklopruhy do silnice vejdou. Pokud nebude problém s místem, stejně následně vyvstane otázka, kdo se o ně, zejména v zimě, bude starat.

Obec navrhla vzít údržbu na sebe, rozhodnuto ale zatím není.

„Projektant se tím teď zabývá. Musí dost spěchat, protože správa silnice má připravené peníze na příští rok. Navíc ČEZ chce podle neoficiálních informací přeložit elektrické vedení do země. Čili by pro nás bylo ideální, kdyby se všechno udělalo najednou. Teď je zásadní, jak se domluví úřady," dodala Jana Chalupová.

Financování

Aby se Ústín mohl k silničářům připojit s pracemi na vlastním majetku, tedy opravou chodníků a veřejných prostranství, musí sehnat peníze z dotací.

„Z vlastního rozpočtu 3,5 milionu to nepůjde. Kolik by to mohlo stát, nemám představu, protože to bude záležet například i na výsledku, zda budou cyklopruhy nebo cyklostezka. Nejhorší verze by pro nás každopádně byla, kdyby se veškeré práce nedělaly naráz," dodala starostka.