Několikahodinová operace vyžaduje maximální preciznost a přesnost v zavedení stimulačních elektrod do specifických mozkových jader zrcadlově do obou hemisfér mozku.

„Většinu operace je pacient při vědomí a spolupracuje s lékaři přímo na operačním sále při bezprostředním hodnocení efektu stimulace a případných nežádoucích účinků tak, aby byla elektroda opravdu implantována s maximální přesností,“ přiblížil během operace David Krahulík, primář Neurochirurgické kliniky FN Olomouc.

Unikátní metodou pomáhají lidem s Parkinsonovou chorobou neurochirurgové Fakultní nemocnice Olomouc.
Olomoučtí lékaři pomáhají lidem s Parkinsonem unikátní metodou. První v Evropě

V olomouckém centru provádějí hlubokou mozkovou stimulaci nejmodernější bezrámovou a bezspinovou metodou, systémem NexFrame. Na hlavu pacienta se kvůli zacílení struktury v mozku nemusí fixovat žádný stereotaktický rám nebo kruh, ale pacient má během hluboké mozkové stimulace hlavu volně.

„Využíváme nejnovějšího navigačního systému a peroperačního zobrazení pomocí rentgenového systému, který se jmenuje O-arm. Ten nás po celou dobu naviguje do subtalamického jádra, což je jádro, kam zavádíme elektrody pro zmírnění příznaků Parkinsonovy choroby,“ popisoval operaci primář Krahulík.

Paní Renáta měla jít na banální operaci, která ji málem stála život
Měla to být banální operace mozku. Z vigilního kómatu se Renáta rok neprobudila

Pro bližší představu, toto jádro je menší než zrnko rýže a operatér se musí „trefit“ do jeho specifické zadní části. Tento cíl se nachází zhruba 12 centimetrů pod lebkou.

Operace probíhá ve dvou fázích. V první se při lokální anestezii zavedou do mozku elektrody, provede se snímání aktivity nervových buněk a test klinické účinnosti a možných nežádoucích účinků. Podle toho se ještě upraví původní poloha elektrody.

Ve druhé fázi operace se v celkové anestezii zavede pacientovi pod kůži v oblasti hrudníku generátor elektrických impulzů, takzvaný neurostimulátor.

Přednosta Neurochirurgické kliniky FNOL Miroslav Vaverka
Při operaci mozku pacienti mluví. Není krok zpátky, říká neurochirug Vaverka

Efekt na třes, ztuhlost i zpomalení

Po operaci pak s odstupem následuje nastavení stimulace a úprava farmakologické terapie.

„Prakticky bezprostředně vidíme efekt na třes, ztuhlost i zpomalení a během několika týdnů jsme schopni nastavit celou léčbu tak, aby se u pacienta nedostavovaly kolísající stavy výkonnosti, jak se obvykle děje při dlouhodobé léčbě vysokými dávkami léků ovlivňujících metabolismus dopaminu,“ vysvětloval lékař neurologické kliniky FN Olomouc Martin Nevrlý.

Na klinice provádějí hlubokou mozkovou stimulaci u pacientů trpících Parkinsonovou chorobou od roku 2008. Doposud odoperovali na 200 pacientů. Nejnovější a nejšetrnější, bezrámovou metodu začali využívat v září 2018. Ročně tímto supermoderním postupem odoperují 12 až 15 pacientů.

Konopí. Ilustrační foto.
Léčba konopím? Zabírá, ale není všelék. Zkušenosti olomouckého neurologa

Parkinsonova choroba

Každým rokem lékaři v České republice diagnostikují až 1500 nových případů. Choroba nejčastěji postihuje lidi mezi 50 až 60 lety, ale nemoc se čím dál častěji týká i mladších pacientů. Až 10 procent pacientů onemocní před 40. rokem života.

Příčinou Parkinsonovy nemoci je postupné odumírání buněk, které produkují dopamin. Právě tato látka zajišťuje správný přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nemoc se však nezačne projevovat okamžitě, ale až při úbytku 60 až 80 procent těchto buněk v mozku.

Typickými projevy jsou snížená pohyblivost a poruchy chůze („šouravá“ chůze s krátkými kroky), dále také svalová ztuhlost a u některých pacientů třes v klidovém režimu. V nejpokročilejších fázích nemoci mohou kvalitu života snižovat i jiné, nemotorické příznaky, jako například poruchy vnímání nebo spánku, ale i řada psychiatrických obtíží.

Informace k Parkinsonově nemoci, ale i dotazník, který mohou vyplnit zájemci o terapii hlubokou mozkovou stimulací, naleznou pacienti na webových stránkách www.jaknaparkinsona.cz.