Zatímco na celé Moravě se počty středisek s touto atrakcí dají spočítat na prstech jedné ruky, v Hlubočkách budou mít dvě.

První dráha je od loňska v provozu v místní části Hrubá Voda a druhou chystá Ski areál Hlubočky na opačném konci obce.

Uživí se? Konkurenti jsou přesvědčeni, že poptávka je dostatečná.

„Bobovou dráhu plánujeme dlouho. Začali jsme o ní uvažovat dávno před tím, než ji spustili v Hrubé Vodě. A protože jsme všechny peníze investovali do zimního provozu, tak na léto nezbylo. Investice do zimy jsou vesměs hotové, až na lanovou dráhu, která ale není prioritou, tak se začínáme soustředit na rozvoj letního provozu," předcházel David Jarmar ze Ski areálu Hlubočky spekulaci o tom, že jde o inspiraci konkurenčním areálem v Hrubé Vodě, kde se boby úspěšně prohánějí od loňských prázdnin.

Zdroj: Youtube

Kilometrový dynamický sešup

Na svahu v Hlubočkách chce provozovatel nabídnout delší svezení a bobovou dráhu koncipovat tak, aby jízda byla dynamičtější a pasažér se musel do svezení aktivně zapojit a používat brzdu.

„Délka sjezdu bude zhruba tisíc metrů a na trase chystáme dvě zajímavé zatáčky. Když už se lidé usadí do bobu, aby si jízdu naplno užili. Samozřejmě v rámci povolené rychlosti a maximálního bezpečí a pohodlí návštěvníků, spolu s bobovou dráhou vznikne spousta doprovodných aktivit, jejichž podobu nebudeme dopředu prozrazovat." u­vedl.

Podle projektu by dráha měla mít 1500 metrů (z toho 495 metrů vlek) a maximální přepravní kapacitu 400 osob za hodinu.

Sjezdovka v Hlubočkách

Skiareál Hlubočky v zimě. Foto: DENÍK/Veronika Kolesárová

"Malého zájmu se nebojíme"

Záměr „Rozšíření Ski areálu Hlubočky", který zahrnuje vedle novinky i rozšíření lyžařského provozu, prochází v těchto dnech procesem posuzování jeho vlivu na životní prostředí.

Strach ze zavedeného konkurenta hlubočský provozovatel nemá.

„V případě zimního provozu funguje Hrubá Voda jako ventil: když náš areál praská ve švech, lidé jedou dál do Hrubé Vody, což velmi vítáme. Že by nebyl zájem o bobovou dráhu, se nebojíme. Areál v Hrubé Vodě nás neohrozí," hodnotil David Jarmar budoucí konkurenční souboj o zájemce lyžování a svezení na bobové dráze.

Hrubá Voda bob vynese do 10 metrů

Ani provozovatelé Park Sportu Hrubá Voda se dráhy chystané jen pár kilometrů od té jejich neobávají.

„Jak to s jejich záměry vypadá aktuálně, to nevím, a asi bych je nerad komentoval. O naši bobovou dráhu zájem je a lidem se líbí, rozhodně si nestěžujeme a nebojíme se, že bychom v případné konkurenci neobstáli. Obecně je ale nesmysl, aby byly dvě bobové dráhy tak blízko sebe," reagoval Karel Tomeček ze společnosti Park Sportu Hrubá Voda, která investuje do zpustlého koutu Hrubé Vody na čtvrt miliardy korun.

Pro bobovou dráhu šikovně využili terénního zlomu a již rostoucích dřevin.

„Místy jede až ve výšce 10 metrů, částečně zabíhá do lesa a hájku," popisoval hlavní letní atrakci.

Atrakce pro celý okres i kraj

Obec podle starosty Ivo Černíka rozvoj obou zimních středisek o další zábavu pro lidi podporuje.

„Proti otevření další bobové dráhy nic nenamítáme. Dosavadní zkušenosti v Hrubé Vodě ukazují, že o bobové dráhy je zájem a obec zatraktivnění Hluboček v rámci turistického ruchu jenom vítá. Pokud oba areály budou mít co nabídnout, bude sem jezdit celý okres, možná i Olomoucký kraj," reagoval starosta.

„Zátěž pro místní? Lidé vyjadřovali obavy z toho, jak se v Hlubočkách naváží kopec, zda by se nemohl sesunout. Vše jsme zapracovali do připomínek a bude se ověřovat, pravidelně kontrolovat," uzavřel.