„Budeme dolaďovat rozpočty na provedení jednotlivých staveb v rámci povoleného projektu a následně jako svazek obcí vypíšeme výběrové řízení na zhotovitele. To bychom chtěli udělat v co nejkratší době,“ sdělila Olomouckému deníku starostka Hluboček Eva Hasníková.

Moderní a přírodnímu prostředí blízký Biotop Burk za zhruba 60 milionů korun připravují Hlubočky, Velká Bystřice a Mrsklesy. Pozemky pro koupaliště, jež v údolí Bystřice chybí místním i rekreantům, mají nachystané.

Zbývá dořešit přeložku vysokotlakého plynovodu, kterým proudí plyn do Mariánského Údolí a Hluboček, včetně obou velkých továren. „Je již naprojektovaná, povolená a provádět ji budeme současně se stavbou biotopu,“ vysvětlila starostka.

Nádraží v Domašově nad Bystřicí, únor 2023
Proměny nádraží v údolí Bystřice: Historizující vzhled zůstane, ujišťuje správa

Tu by chtěly obce zahájit na jaře příštího roku. Jestli stihnou otevřít alespoň ke konci příštího léta, to v tuto chvíli podle starostky lze odhadovat jen těžko. „Rádi bychom stihli alespoň částečně příští sezonu,“ přeje si Hasníková.

Hlubočkám se podařilo získat pediatra. Lékařka Gita Fritscherová (vpravo) ordinuje od září. Řada obcí na Olomoucku však hledá dětského lékaře marně.
Majstrštyk v Hlubočkách. Sehnali pediatra, o které je nouze. Nabídli něco navíc

Areál o celkové rozloze 2,5 hektaru s užitnou plochou biotopu 1800 metrů čtverečních zahrnující plaveckou padesátku, brouzdaliště pro děti, tobogan či oblíbený „vodní svět“ pro děti vyroste na okraji Mariánského Údolí, na rovince mezi řekou Bystřicí a hlavní silnicí.

V části podél komunikace vznikne ochranný zelený val, který bude chránit návštěvníky koupaliště před dopady automobilového provozu na frekventované silnici.

Na koupacím biotopu v Laškově instalovali jako zastínění kovové konstrukce pro popínavou rostlinu, zatím je provizorně pokrývá plachta, 23. července 2022
Odvaha na koupališti v Laškově: stín dělají kovové "stromy". Jako v Singapuru

Burk nabídne návštěvníkům tři restaurace, hřiště a dostatečně velkou plochu pro odpočinek a opalování. Plánované parkoviště pojme až 90 aut.

Zdrojem vody pro bazény bude podzemní vrt. Na rozdíl od jiných koupacích biotopů v Olomouckém kraji se v údolí Bystřice nepočítá s využitím rostlinek v čistící části jako například v Pasece. „Zvolili jsme spolehlivou a šetrnou technologii běžně využívanou v Rakousku a ve Švýcarsku,“ uvedla starostka.

Účinný a trvanlivý filtrační systém bez chemie je založený na principu mechanického a biologického čištění, kdy se předfiltrace provádí pomocí vrstev na bázi dolomitického vápence.