Hladiny toků na Olomoucku neustále klesají. „Současné hydrologické podmínky odpovídají momentálnímu horkému počasí. Srážky jsou bohužel jen minimální, takže hladiny klesají hodně nízko. Zatím nám to však nezpůsobuje žádné provozní problémy. Otázkou však je, jak se bude dál vyvíjet počasí,“ sdělil ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy Mojmír Pehal.

Vodákům a rafťákům však už nízké průtoky komplikují sjíždění řek a toků v celém Olomouckém kraji. Na mnoha místech musejí vystoupit z lodí a přenášet je.

„Dobré je to zatím snad jen na Mlýnském potoku, kde se hladina uměle reguluje. S množstvím vody, které tam teď pouštějí ještě vystačíme, ale je to už na hraně sjízdnosti. Na trase z Chomoutova do Olomouce musíme místy vystupovat a lodě přenášet. Z Třeštiny do Mohelnice je to teď úplně nesjízdné. Nakládáme lodě na auta a objíždíme to,“ uvedl Dan Wolf z olomoucké cestovní kanceláře Peřej tours.

Klienty, kteří si objednají výletní plavbu na raftu teď proto nejčastěji vozí z Horky nad Moravou do Olomouce.

„Denně po celé letní prázdniny vypravíme nejméně jeden až dva rafty. Zájemcům, kteří se telefonicky objednají připravíme plavbu do dvou hodin od zavolání. Minimální počet jsou tři účastníci v jednom raftu, optimální jsou rodiny nebo čtyř až pětičlenné skupinky,“ dodal Wolf.