Myšlenka vrátit stromy na Horní náměstí se líbí také olomouckého historikovi, spisovateli a znalci města Milanu Tichákovi (na malém snímku vpravo).

Historik, spisovatel a znalec Olomouce Milan TichákZdroj: DENÍK/Jiří KopáčVe které části Horního náměstí v minulosti rostly stromy?
V historii tam byla vzrostlá zeleň vždy jen v jedné stejné linii. Podél chodníku, který vede od nynější prodejny dámských oděvů a masny až na roh s ulicí Opletalovou. Stromy byly vysazeny už při bourání městských hradeb kolem roku 1890. V roce 1924 tehdejší vedení města rozhodlo, že stávající zeleň na Horním i Dolním náměstí nahradí novou výsadbou.

Jaká zeleň pak byla do historického centra zvolena?
Na obě náměstí byly vybrány akáty. Na Horním náměstí rostla už od roku 1919 v místě, kde je dnes bronzový model města, také Lípa svobody, časem ale z náměstí rovněž zmizela. Ani akáty tam dlouho nezůstaly, už po druhé světové válce tam nebyly stromy žádné a po další desítky let se na tom nic nezměnilo. O stromy samozřejmě bylo nutné patřičně pečovat. Lidé je museli zalévat, prořezávat a na podzim uklízet listí. Přinášelo to pochopitelně také starosti a práci navíc.

Instalace mobilní zeleně na Horním náměstí v Olomouci v červnu 2008
Na Horním náměstí možná vysadí stromy. Jste pro?
Café 87 v budově Muzea umění v Olomouci ukončilo provoz 27. ledna. Stěhuje se jinam
Známá kavárna v olomouckém muzeu zavřela

Alej až k hlavnímu nádraží

Jaký máte názor na výsadbu nových stromů na Horním náměstí?
Dříve byla v historickém centru města velmi rušná veřejná doprava. Křížily se tam tramvaje a kousek od orloje parkovaly autobusy a vozy taxislužby. Právě dopravě mohly stromy z tohoto pohledu poněkud „překážet“. Dnes, kdy v bezprostředním okolí radnice veřejná doprava už neexistuje a je tam pěší zóna, nevidím vážný důvod, proč by se tam nemohly stromy zase vrátit. Ještě před akáty vysazenými v roce 1924 tam rostly také lípy. To bylo ještě za Rakouska, na některých místech ve městě bývaly hlohy. Akáty se do centra v posledních letech vrátily, na Dolním náměstí se osvědčily.

Desítky stromů zmizely nejen z obou náměstí, ale i ze vzdálenějších ulic. Kde výsadba také obnovena nebyla?
Po městě bývalo mnohem více zeleně, než je tomu v posledních letech. Například na náměstí Republiky rostly stromy, u tamní pošty také bývaly. Byla tam krásná řada stromů, to si ještě pamatuji i já. Na Žižkově náměstí u pedagogické fakulty je dodnes několik akátů, které tam rostou od roku 1924. Po téměř sto letech už nejsou tak dekorativní a spíše se tzv. nechávají dožít. V minulosti také vedlo stromořadí po celé Masarykově třídě až k hlavnímu vlakovému nádraží. Vedla tam krásná alej, stromy rostly hned ve čtyřech řadách. Obnovena ale v tomto rozsahu už bohužel také nikdy nebyla. 

Vizualizace prostoru před Městskou halou Olomouc, která má vzniknout přestavbou zimního stadionu
Olomouc chce více špičkových akcí, živější centrum i úsporné osvětlení
Restaurace U Huberta v centru Olomouce skončila
Vyhlášený hostinec v centru Olomouce zavřel. Co U Huberta bude?