Společně s dražšími hotely jsou při tom hostely nejžádanějším druhem ubytování v Olomouci.

„V hostelech nejde jenom o levné ubytování. Důležitější je atmosféra, která v tomto druhu ubytovacích zařízení panuje. Do hostelů totiž chodí lidé, kteří si společně vaří, či chodí na koncerty, nebo jen tak večer do města. Společné prostory dávají hostům možnost seznamovat se a komunikovat mezi sebou, co je pro mnohé asi tím rozhodujícím momentem, proč si vybrat právě hostel,“ uvedl Mahias Schwender, majitel domu v Denisově ulici.

Podle něj má budova má velký historický potenciál, který by chtěl Schwender využít také pro nový hostel.

„Ten by měl respektovat historickou architekturu a dobový odkaz domu. Pokoje by měly být kvalitnější než v běžných hostelech a měly by se vyrovnat standardu tříhvězdičkových hotelů,“ pokračoval.

Hostel by měl mít celkem deset pokojů a ve kterých se najednou ubytuje kolem dvaceti až třiceti hostů. Součástí budovy bude také nově otevřená kavárna, o které se Schwender vyjádřil jako o místě, kde by se mohli potkávat lidé různých kultur společně s obyvateli Olomouce.

„I když by kavárna měla zůstat překvapením, a nerad bych něco prozradil předem, můžu naznačit, že to bude místo, jaké v Olomouci dosud ještě není,“ vyhýbavě pokračoval Shwender, který v Praze několik hostelů už provozuje.

První hosté? 2010

Karin Oklešťková, vedoucí oddělení cestovního ruchu olomouckého magistrátu, zájem otevřít v centru města nový hostel zhodnotila pozitivně.

„Pokud vznikne v Olomouci nový hostel, bude to pro cestovní ruch jenom dobře. Z aktuálních čísel totiž vyplývá, že turisté, kteří přicházejí do města, si nejvíce žádají právě hostely a čtyřhvězdičkové hotely,“ řekl Oklešťková.

„Funkci hostelů významně pokrývají studentské koleje. Ty však turisty ubytovávají zejména během letní sezóny, hostel s celoročním pokrytím by se proto určitě ve městě uživil,“ dodala.

Nový hostel v Denisově ulici by měl být hotový asi v roce 2010. Provozovat by jej pak měl "olomoucký Australan" Greg Chandler, který už šest let řídí olomoucký hostel Poets' Corner ve Studentské ulici.

Hostely v Olomouci

V Olomouci mají turisté možnost ubytovat se v šesti hostelech, přes letní prázdniny tímto způsobem fungují často také studentské koleje. Hostel však není jednoznačně klasifikovaným druhem turistického ubytování.

Různá zařízení tohoto typu se mohou lišit ve vybavení, službách, ale i počtu lůžek na jeden pokoj.

„Ve všeobecnosti by se však hostely daly asi nejlépe přirovnat ke studentským kolejím. Ubytovaní mnohdy bydlí po více lidech na jednom pokoji, při tom se však nemusí ani navzájem znát," vysvětlil Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"Toalety a sprchy často bývají jenom na chodbě a jsou společné pro lidi na celém patře. Hosté mají velice často k dispozici kuchyňku a společenskou místnost, kde se můžou navzájem poznávat a předávat si své cestovatelské zkušenosti,“ doplnil Okamura.

„Právě vzájemná komunikace a kontakt s odlišnými kulturami je spolu s nižší cenou za ubytování hlavním důvodem, proč mnozí, a nejen mladí, cestovatelé preferují hostely před levnými penziony, či hotely,“ doplnil ze své zkušenosti Greg Chandler, ředitel olomouckého hostelu Poets' Conner.