Na zhruba pěti set stránkovém vědeckém díle, jehož součástí budou i bohaté obrazové přílohy, pracuje patnáctičlenný kolektiv autorů z katedry historie i řada dalších odborníků.

„Město Litovel bylo založeno kolem roku 1250 a první dějiny sepsal písař Donát Ulrich. Autorem zatím poslední knihy o městě Litovelské paměti je litovelský bývalý kronikář Lubomír Šik. Rádi bychom však, aby o dějinách Litovle vznikla odborná monografie. Chceme se o historii našeho města dozvědět ještě něco víc," uvedl starosta Litovle Zdeněk Potužák

Podle Jaroslava Millera, rektora olomoucké univerzity, jehož mateřskou katedrou je katedra historie, je historického zpracování dějin měst před 19. stoletím poskrovnu.

„Jednu litovelskou knihu o historii mám. Je ze začátku 18. století a obsahuje dílčí zpracování dějin Litovle. Bude jedním z materiálů, na který je možné navázat," řekl rektor.

Přípravě projektu se již historici věnovali deset měsíců. Existuje asi stostránkový soupis zdrojů, pramenů, možné literatury i návrh struktury díla, jednotlivých kapitol a příloh.

Honorář: 1,5 milionu 

Univerzitní historici mají s dějinami měst své zkušenosti.

Pracovali už na třech dílech Dějin města Olomouce, zpracovali dějiny Uničova a do budoucna už přemýšlejí také o možnostech historické činnosti pro Šternberk či Šumperk.

„Na rozdíl od Uničova, teď máme materiálů dostatek, neboť Litovelský archiv je velmi zachovalý. Nejméně zpracované je období od roku 1945 po současnost, jako ve všech městech," uvedl historik Miloslav Trapl.

Město Litovel má v současné době asi deset tisíc obyvatel.

Dějiny Litovle vyjdou v nákladu patnáct set kusů v roce 2018, u příležitosti stého výročí vzniku republiky.

Univerzita Palackého obdrží za vědecké dílo necelý jeden a půl milionu korun.