Ve směru k ulici kapitána Jaroše sídliště prošlo před pár lety celkovou revitalizací, zbývající část směrem k Janského ulici je však stále v původním stavu.

Tamním obyvatelům vadí nedostatek parkovacích míst, popraskané a propadající se chodníky, rozpadající se lavičky a zrezivělé zbytky kovových konstrukcí a odpadkových košů.

Třetí etapa revitalizace sídliště přitom měla začít už před pěti lety.

Část Heyrovského ulice prošla nákladnou revitalizací před několika lety a je to už na první pohled znát.

Nová parkovací místa, dostatečně široké dlážděné chodníky, pohodlné lavičky a nově vysázené stromy a zeleň život tamním obyvatelům rozhodně zpříjemňují.

V jiné situaci jsou ale jejich sousedé, kteří bydlí jen o pár desítek metrů dál ve směru k Janského ulici. Ti na dokončení revitalizace několik desítek let starého sídliště stále čekají, přestože se tam podobné úpravy měly realizovat už na podzim 2014.

Nejhorší chodníky na Povlu

Na neutěšenou situaci v Heyrovského ulici si obyvatelé tamních bytových domů stěžují dlouhodobě.

Komise městské části Povel se jejich připomínkami zabývá opakovaně. Dokončení revitalizace požadují hlavně obyvatelé panelových domů v Heyrovského s čísly popisnými 19 až 31, které jsou ve směru k Janského ulici.

„Každodenní život jim komplikují staré úzké chodníky plné výmolů. Lidé často chodí po trávnících pod okny. Stěžují si, že obousměrná silnice má nedostatek parkovacích míst u základní školy. Problémy s parkováním jsou také u zdravotního střediska a pošty v Janského ulici,“ popsal výhrady občanů předseda komise tamní městské části Lukáš Popelák.

Komise se stížnostmi obyvatel Heyrovského ulice zabývala například loni v létě. Dala místním za pravdu a snaží se jim pomoci.

„Jsou tam nejhorší chodníky z celého Povelu. Zvažovali jsme, že je opravíme z našeho rozpočtu, ale v místě je stavební uzávěra. Pokud bychom tam investovali, může se stát, že pak dojde na revitalizaci sídliště a zánovní chodníky budou rozkopány. Opakovaně jsme se na magistrátu dotazovali, kdy dojde na revitalizaci samotnou. Termín je ale v nedohlednu, město na to nemá peníze,“ poznamenal Lukáš Popelák.

"Nic se tady nezměnilo"

Na únorovém zasedání komise městské části Povel se problémy se zmíněnou lokalitou řešily znovu.

Tentokrát kvůli nedostatku parkovacích míst u zdravotního střediska a pošty v Janského ulici. Místa pro odstavení auta chybí také obyvatelům nedalekého výškového panelového domu. Také tam se mělo parkování řešit v rámci třetí etapy revitalizace sídliště.

„V Janského ulici má podle projektu vzniknout pěší zóna. Počítá se tam s výsadbou nové zeleně, lavičkami, mobiliářem i parkovacími místy, ale nic z toho se dosud neudělalo,“ dodal Lukáš Popelák.

O tom, že investice do zastaralé části sídliště je nevyhnutelná, je přesvědčená také devětatřicetiletá Zdeňka, která ve středu odpoledne procházela kolem zdravotního střediska v Janského ulici.

Na sídlišti vyrůstala od dětství, dodnes tam jezdí navštěvovat rodiče.

„Nic se tady nezměnilo. Lavičky si pamatuji jako malá holka, jenže dnes už se rozpadají, dřevo je úplně zetlelé. Z trávníku u ´věžáku´ trčí staré lešenářské trubky, betonové skruže jsou plné plevele a z odpadkového koše zůstal stojan. A ta rezavá konstrukce nad sousoším parádu rozhodně také nedělá,“ zhodnotila stav mobiliáře Olomoučanka.

Letos se dělat nebude

Třetí etapa revitalizace sídliště zahrnuje dvě investiční akce – pěší zónu v Janského ulici a doplnění mobiliáře na sídlišti.

Jedná se o investice v řádech desítek milionů korun. Na obě akce je hotový projekt, vyřízena jsou také stavební povolení. Město však na rozsáhlé investiční akce dosud nenašlo v rozpočtu peníze.

„Původně byly obě akce zařazeny do plánu investic na letošní rok. Finální podoba investičního plánu ale musí zohledňovat reálné rozpočtové možnosti města. Tyto investiční akce nakonec vybrány nebyly,“ sdělila mluvčí města Radka Štědrá.

S opravami nejvíce poničených chodníků komise městské části podle ní nemusí čekat až na modernizaci sídliště. Stavební uzávěra sice v místě je, ale nesouvisí s plánovanou revitalizací sídliště.

„Má souvislost s vydávaným regulačním plánem. Případné opravy stávajících chodníků je tedy možné provádět i bez vydaného regulačního plánu,“ ujistila Radka Štědrá.

Co zahrnuje III. etapa revitalizace

- pěší zóna Janského - předpokládané náklady 49 milionů korun ( úpravy ulic Heyrovského a Janského (zpevnění komunikací, umístění příčného prahu a zvětšení plochy křižovatky, nová parkovací stání, nástupní plochy požární techniky, úprava smíšené stezky pro chodce a cyklisty, dlážděné plochy z vegetační dlažby, oprava chodníků, nové veřejné osvětlení, nová stání pro kontejnery, výsadba zeleně na volných plochách, rekonstrukce vodovodu a kanalizace)

- doplnění parkovišť a mobiliáře – předpokládané náklady 21 milionů korun (nová parkovací stání, oprava chodníků, umístění příčného prahu, nová stání kontejnerů, mobiliář, ozelenění ploch, rekonstrukce vodovodu a kanalizace)